Twój Ruch: in vitro dla samotnych i banki zarodków

Prawo do in vitro dla samotnych kobiet, a także banki przekazywanych nieodpłatnie zarodków, komórek jajowych i plemników - to niektóre rozwiązania zawarte w projekcie noweli ustawy tkankowej, który przygotował i złożył w Sejmie Twój Ruch.

Projekt TR dopuszcza stosowanie in vitro nie tylko u par heterosekualnych, ale także u samotnych kobiet. Ponadto możliwe byłoby przekazywanie plemników, komórek jajowych oraz zarodków obcym osobom (tzw. dawstwo niepartnerskie).

Nowela umożliwia pobieranie komórek rozrodczych i zarodków na przyszłość oraz przechowywanie ich w bankach tkanek i komórek. Autorzy projektu chcieliby stworzenia centralnego rejestru dawców komórek rozrodczych i zarodków; powstać miałoby Centrum Organizacyjno-Koordynacyjne ds. Medycznie Wspomaganej Prokreacji "PolArt".

Ośrodki przeprowadzające metodę in vitro musiałyby uzyskać na to pozwolenie. Decyzję w sprawie dopuszczalności pobrania i stosowania komórek rozrodczych i zarodków projekt pozostawia lekarzom. Przeprowadzenie procedury in vitro wymagałoby uzyskania pisemnej zgody dawców i biorców.

PAP zapytała posła TR Armanda Ryfińskiego, który odpowiada za projekt, czy - w związku z tym, że proponowane przepisy przewidują dawstwo nie tylko komórek rozrodczych, ale i zarodków - dopuszczalna byłaby też surogacja (surogatka to kobieta, która godzi się na wszczepienie jej zapłodnionej in vitro komórki jajowej innej kobiety, a po urodzeniu dziecka, oddaje je).

Ryfiński odpowiedział, że projekt nie precyzuje kwestii surogacji, ale też jej nie zakazuje. Zaznaczył, że zabrania jedynie "komercyjnego pośredniczenia w kwestiach dotyczących surogacji", czyli zarabiania na takim pośrednictwie.

Na pytanie czy projekt umożliwia sytuację, w której dana osoba skorzysta z "banku zarodków", porozumie się z surogatką w kwestii urodzenia dziecka i w ten sposób stanie się rodzicem urodzonego dziecka, Ryfiński odparł, że projekt nie zawiera przepisów normujących to zagadnienie.

W uzasadnieniu do projektu podkreślono, iż zaproponowana treść projektu wymaga redefinicji takich pojęć, jak "macierzyństwo" i "ojcostwo", co zdaniem autorów projektu powinno być dokonane poprzez nowelizację przepisów prawa rodzinnego i cywilnego.

Ryfiński dodał, że według projektu dawca komórek rozrodczych, które nie zostały wykorzystane w in vitro, może w każdym czasie żądać ich zniszczenia lub przekazania na określone cele badawcze.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH