Czas orzekania przed sądami korporacji może znacznie się wydłużyć, kiedy wejdzie w życie znowelizowana ustawa o izbach lekarskich.

Okręgowy Sąd Lekarski w Bydgoszczy nawet trzy lata każe czekać pacjentom na wyrok we wnoszonych przez nich sprawach o błędy w sztuce medycznej. Dużo krócej - bo z reguły niecałe trzy miesiące - trwa ustalanie sądowego werdyktu w Poznaniu i Olsztynie.

Nowa ustawa w dużym stopniu zwiększa prawa pacjenta skarżącego się przed lekarskim sądem. Stanie się stroną postępowania - będzie mógł m.in zadawać pytania na sądowej sali i wnosić o uwzględnienie dodatkowego materiału dowodowego. Nie pozostanie to bez wpływu na tempo toczenia się spraw. Może się okazać, że i poddani procedurze orzekania lekarze częściej niż do tej pory będą musieli pojawić się w sądzie.

Już teraz pacjenci skarżą się na przewlekłość niektórych postępowań. Trwają długo, bo lekarze zasiadający w sądzie pracują zawodowo i trudno im zbierać się na tyle często, aby przyśpieszyć tempo rozpatrywania skarg. Ponadto, na opinie biegłych czeka się średnio kilka miesięcy.
W ubiegłym roku do sądu lekarskiego w Bydgoszczy wpłynęło 12 spraw. 10 kolejnych czeka na rozpatrzenie od 2006 r.

Pacjenci niezadowoleni z przewlekłości postępowań przed sądami lekarskimi mają prawo złożyć skargę do Naczelnego Sądu Lekarskiego w Warszawie.

Od wniosku do orzeczenia
Portal rynekzdrowia.pl sprawdził, jak długi jest czas oczekiwania na lekarski werdykt w różnych regionach kraju. W Polsce bowiem działają 24 okręgowe sądy lekarskie. Czas rozpatrywania przez nie spraw - od wpłynięcia wniosku do wydania orzeczenia kończącego postępowanie - jest bardzo różny.

Sąd Okręgowy w Bielsku-Białej na zdecydowanie o niewinności lub winie lekarza potrzebuje średnio trzech miesięcy. W Olsztynie i Poznaniu ostateczne rozstrzygnięcie zapada zwykle po postępowaniu trwającym dwa i pół miesiąca a w Białymstoku - jak wynika ze statystyk Naczelnej Izby Lekarskiej - pacjent czeka cztery miesiące na wydanie orzeczenia kończącego postępowanie w jego sprawie.
 Tych kilka miesięcy to naprawdę niewiele w porównaniu z sądem w Bydgoszczy bijącym rekordy czasowe w skali kraju i każącym czekać na orzeczenie - jak również wynika ze statystyk NIL - 25 miesięcy. Postępowania przed sądem lekarskim w Lublinie trwają około roku, a w Koszalinie i Katowicach – 10 miesięcy. Średnia krajowa wynosi 7 miesięcy.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH