Wydatki na zakup leków można odliczyć od dochodu w ramach ulgi rehabilitacyjnej, gdy są kupowane dla osób niepełnosprawnych a ich stosowanie zleci lekarz specjalista.

Osoby, które posiadają orzeczenie o niepełnosprawności i czasowo muszą przyjmować leki, mogą odliczyć od dochodu wydatki poniesione na ich zakup. Ulgę na leki stanowi nadwyżka między faktycznie poniesionymi wydatkami w miesiącu a kwotą 100 zł. Z ulgi więc można skorzystać wtedy, gdy w danym miesiącu wydatki na leki przekroczą kwotę 100 zł. 

Z odliczenia może korzystać również rodzina osoby niepełnosprawnej, jeśli na jej utrzymaniu pozostają niepełnosprawni. Warunkiem odliczenia jednak jest wysokość dochodów osób niepełnosprawnych pozostających na utrzymaniu rodziny. W roku podatkowym dochody te nie mogą przekroczyć 9120 zł.

Poza posiadaniem orzeczenia o niepełnosprawności, osoba niepełnosprawna, która chce od swojego dochodu w rozliczeniu rocznym odliczyć wydatki na leki, musi wykazać się zaświadczeniem od lekarza specjalisty. Leków na serce nie może więc zlecić internista, musi to zrobić kardiolog. Ponadto, w zaświadczeniu muszą być zawarte zalecenia lekarza o konieczności stałego lub czasowego stosowania leków. Nie ma wzoru takiego zaświadczenia lekarza specjalisty.

Dowodem potwierdzającym fakt zakupu lekarstw jest wydany przez aptekę rachunek lub faktura. Trzeba więc zbierać dokumenty przez cały rok, by móc obliczyć kwotę odliczenia.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH