Trzeba uiścić opłatę uzdrowiskową

Po orzeczeniu Naczelnego Sądu Administracyjnego dotyczącym leczenia uzdrowiskowego, kuracjusze przebywający w miejscowościach uzdrowiskowych pytają, czy są zwolnieni z opłaty uzdrowiskowej, jeśli przebywają w sanatorium, a nie w szpitalu - informuje Dziennik Gazeta Prawna.

Sąd orzekł, że pacjenci samodzielnie opłacający pobyt w szpitalach należących do uzdrowisk tak samo jak kierowani np. przez Narodowy Fundusz Zdrowia nie podlegają opłacie uzdrowiskowej.

W konsekwencji zwolnieni z opłaty powinni być pacjenci szpitali uzdrowiskowych. Bez znaczenia pozostaje, czy osoby te zostały skierowane na leczenie przez zakład ubezpieczeń, czy też same sfinansowały swój pobyt. Organy podatkowe chciały, aby tylko pacjenci przebywający w szpitalach na podstawie skierowania byli traktowani ulgowo.

O ile wyrok NSA jest korzystny dla pacjentów, to jednak zakres zwolnienia należy interpretować ściśle. Zgodnie bowiem z ustawą z 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (t.j. Dz.U. z 2010 r. nr 95, poz. 613 z późn. zm.) opłaty uzdrowiskowej nie pobiera się od osób przebywających w szpitalach.

Jak mówi dziennikowi Grzegorz Grochowina, ekspert w KPMG, zawężenie przepisu jest takie, że zwolnienie dotyczy jedynie szpitali, w tym szpitali uzdrowiskowych oraz innych szpitali podlegających ustawie o zakładach opieki zdrowotnej. To powoduje, że opłacie tej podlegają pacjenci przebywający w sanatoriach uzdrowiskowych.

Opłata uzdrowiskowa jest pobierana od osób fizycznych przebywających dłużej niż dobę w celach zdrowotnych, turystycznych, wypoczynkowych lub szkoleniowych w miejscowościach znajdujących się na obszarach, którym nadano status uzdrowiska, za każdy dzień pobytu w takich miejscowościach.

Więcej: http://podatki.gazetaprawna.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH