Trybunał zbada, czy certyfikaty fizyków medycznych są legalne

Trybunał Konstytucyjny zbada 30 lipca, czy Krajowe Centrum Ochrony Radiologicznej w Ochronie Zdrowia ma prawo wydawać certyfikaty uprawniające do wykonywania zawodu fizyka medycznego.

Wniosek w tej sprawie złożyła do Trybunału rzecznik praw obywatelskich Irena Lipowicz, po tym, gdy zwrócił się do niej w tej sprawie prezes Polskiego Towarzystwa Fizyki Medycznej.

Wątpliwości obojga dotyczą uprawnienia do wydawania certyfikatów przez Krajowe Centrum Ochrony Radiologicznej w Ochronie Zdrowia. We wniosku do Trybunału rzecznik zwróciła uwagę na to, że ani w ustawie - Prawo atomowe, ani w rozporządzeniu ministra zdrowia z 2006 r. nie przewidziano, by Centrum miało wydawać certyfikaty fizykom medycznym.

Ponadto rzecznik wskazała, że wydając inne rozporządzenie - z 2011 r. w sprawie warunków bezpiecznego stosowania promieniowania jonizującego dla wszystkich rodzajów ekspozycji medycznej - minister zdrowia przekroczył upoważnienie wynikające z Prawa atomowego.

Z tego powodu - zdaniem RPO - zasady certyfikowania, które ustala Centrum, nie wynikają z przepisów powszechnie obowiązującego prawa. "Wszelkie ograniczenia w tym zakresie muszą mieć swoje źródło w ustawie" - napisała rzecznik we wniosku do Trybunału.

Opinię rzecznika podzielił prokurator Robert Hernand z Prokuratury Generalnej w stanowisku przesłanym do TK.

Obecnych przepisów broni natomiast Ministerstwo Zdrowia. Według wiceministra Krzysztofa Chlebusa przepisy rozporządzenia żadną miarą nie ograniczają wolności wykonywania zawodu fizyka medycznego. Zdaniem wiceministra rezygnacja z certyfikacji skutkowałaby tym, że testy byłyby wykonywane bez żadnych wymagań, co nie zapewniłoby skutecznej kontroli urządzeń radiologicznych i bezpieczeństwa ich stosowania. Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH