Trybunał w Strasburgu: Polska nie naruszyła praw niepełnosprawnego więźnia

Europejski Trybunał w Strasburgu orzekł we wtorek (12 marca), że Polska nie naruszyła praw niepełnosprawnego więźnia, pozbawionego obu przedramion, skarżącego się na złe warunki w więzieniu. Skazany narzekał m.in., że nie dostarczono mu takich protez, jakich się domagał.

Europejski Trybunał orzekł, że polskie władze nie naruszyły w tej sprawie art. 3 konwencji. Trybunał nie stwierdził, by skazany cierpiał lub doznał poniżenia. Władze więzienia starały się zapewnić mu opiekę medyczną, w tym również opiekę fizjoterapeuty. Z tej ostatniej skazany z niewiadomych powodów nie chciał korzystać - zauważył Trybunał.

Trybunał podkreślił, że władze więzienne pomagały osadzonemu w staraniu się o protezy, w tym również biomechaniczne, a fakt, że ich nie otrzymał, wynikał jedynie z tego, że w polskim systemie opieki zdrowotnej każdy pacjent, nie tylko więzień, musi z własnej kieszeni pokrywać znaczną część kosztów.

Trybunał zwrócił też uwagę na starania więziennych służb, by zapewnić niepełnosprawnemu opiekę współwięźniów. Wprawdzie Trybunał - jak sam przyznał - często krytykuje w swoich wyrokach system zapewnienia rutynowej pomocy niepełnosprawnemu przez współwięźniów, ale w tej akurat sprawie nie dopatrzył się żadnych uchybień.

Wyrok zapadł większością pięciu głosów. Dwóch sędziów było odrębnego zdania.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH