Trybunał UE: Polska złamała unijne przepisy dotyczące jakości powietrza Trybunał UE: Polska złamała unijne przepisy dotyczące jakości powietrza. Fot. Archiwum

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej stwierdził w czwartek (22 lutego), że Polska naruszyła prawo Unii Europejskiej w dziedzinie jakości powietrza.

Unijny trybunał przychylił się do skargi Komisji Europejskiej, która pozwała Polskę 2 lata temu. Trybunał uznał, że Polska systematycznie, od 2007 roku, nie przestrzega dziennych i rocznych dopuszczalnych norm stężenia pyły zawieszonego - informuje rmf24.pl.

Stwierdził także nieprawidłowa transpozycję unijnej dyrektywy o jakości powietrza, która nakazuje w przypadku przekroczenia dopuszczalnych wartości przygotowywanie specjalnych programów ochrony powietrza, by okres przekroczeń był jak najkrótszy.

Na razie Polsce nie grożą żadne kary, ale jeżeli nie poprawi się jakości powietrza, to KE może wnioskować o dzienne kary finansowe, od kilku do kilkuset tysięcy euro. To jednak kwestia od 2 do 4 lat - zauważa rmf24.pl.

Jak informuje PAP, Trybunał opierając się o przedstawione przez Polskę dane stwierdził, że od 2007 do 2015 r. włącznie, dobowe dopuszczalne wartości pyłu zawieszonego w powietrzu (PM10) były stale przekraczane w 35 spośród 46 stref jakości powietrza w naszym kraju. Ponadto w dziewięciu strefach stale przekraczane były również roczne dopuszczalne wartości. "Stwierdzone w ten sposób przekroczenie należy uznać za trwałe" - zaznaczyli sędziowie.

Zanieczyszczenie pyłem PM10 w Polsce jest spowodowane głównie tzw. niską emisją (czyli emisją ze źródeł o wysokości nieprzekraczającej 40 metrów) z ogrzewania gospodarstw domowych. Pył PM10 może zawierać substancje toksyczne, takie jak wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne, metale ciężkie, dioksyny i furany. Pył ten zawiera cząstki o średnicy mniejszej niż 10 mikrometrów, które mogą przenikać do górnych dróg oddechowych i płuc.

KE argumentowała, składając pozew, że środki legislacyjne i administracyjne, podjęte w Polsce w celu ograniczenia nieprzepisowych wartości, są niewystarczające.

Jeden z przepisów unijnej dyrektywy mówi bowiem, że w wypadku przekroczenia wartości dopuszczalnych państwo członkowskie powinno ustalić takie plany działania, dzięki którym okres nierespektowania wartości byłby jak najkrótszy. Przy czym plany te powinny być sporządzane "wyłącznie przy założeniu równowagi między celem obniżenia ryzyka zanieczyszczenia a różnymi wchodzącymi w grę interesami publicznymi i prywatnymi".

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH