Prawo Unii Europejskiej zakłada co prawda swobodny obrót gospodarczy na całym obszarze Unii, ale

Trybunał Sprawiedliwości Wspólnot Europejskich orzekł, że swoboda przedsiębiorczości i swobodny przepływ kapitału na obszarze Unii nie stoją na przeszkodzie wprowadzeniu uregulowań krajowych, które uniemożliwiają osobom niebędącym farmaceutami posiadanie i prowadzenie aptek.

Pierwsza seria wyroków Trybunału Sprawiedliwości Wspólnot Europejskich pokazuje, iż prowadzenie apteki jest szczególnym rodzajem działalności gospodarczej. Ma on wymiar ogólnospołeczny, który sprawia, że państwa członkowskie mogą ograniczać lub uniemożliwiać prowadzenie i otwieranie oddziałów aptek w innym kraju przez osoby niebędące farmaceutami.

Trybunał Sprawiedliwości zajął się odpowiedzią na pytanie: czy wprowadzenie w przepisach prawa krajowego ograniczenia, iż tylko farmaceuci mogą posiadać i prowadzić apteki nie narusza przepisów prawa Unii Europejskiej w zakresie swobody przepływu kapitału i swobody przedsiębiorczości? Regulacje takie wprowadziły między innymi Włochy i Niemcy.

Podstawą rozstrzygnięcia było prowadzenie apteki w formie oddziału przez przedsiębiorstwo holenderskie DocMorris, które uzyskało na to zgodę kraju związkowego Saary od 1 lipca 2006 r. Pozytywna dla DocMorris decyzja ministerstwa została zaskarżona do miejscowego sądu administracyjnego związkowego Saary przez farmaceutów i ich stowarzyszenia zawodowe. Powoływali się oni na brak zgodności z niemieckim prawem zastrzegającym uprawnienie do posiadania i prowadzenia apteki wyłącznie dla farmaceutów.

W drugiej sprawie – przeciwko Włochom, Komisja Europejska wniosła do Trybunału Sprawiedliwości Wspólnot Europejskich między innymi o stwierdzenie, czy zastrzegając posiadanie i prowadzenie prywatnych aptek wyłącznie dla farmaceutów, Włochy uchybiły zobowiązaniom wynikającym z Traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską (TWE).

Analizując powyższe sprawy, Trybunał Sprawiedliwości Wspólnot Europejskich uznał, iż zastrzeżenia wprowadzane w regulacjach prawa krajowego uniemożliwiające osobom nieposiadającym uprawnień do wykonywania zawodu farmaceuty prowadzenie apteki lub nabywanie udziałów w spółkach prowadzących apteki stanowią ograniczenie swobody przedsiębiorczości i swobodnego przepływu kapitału, ale stwierdził równocześnie, iż istnieją pewne wartości o charakterze ogólnospołecznym, ważne dla zdrowia publicznego, które mogą uzasadniać wprowadzanie ograniczeń. Za wartości takie uznał m.in. zaopatrywanie ludności w produkty lecznicze.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH