Trybunał Sprawiedliwości UE o monopolu patentowym i konkurencji

Orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości UE w sprawie T-321/05 wskazuje, że posiadanie pozycji dominującej, w tym m.in. poprzez posiadanie praw własności intelektualnej, wymaga od producenta leków szczególnej dbałości o przestrzeganie zasad niezakłóconej konkurencji.

Wystarczającym kryterium do wykazania, że wykorzystywanie pozycji dominującej prowadzi do zakłócenia konkurencji,  jest stwierdzenie, że praktyka nie mieści się w granicach dozwolonej konkurencji i w związku z tym może ją ograniczać.

Dotychczas w orzecznictwie TSUE podkreślano, że ochrona praw własności intelektualnej może ulec ograniczeniu poprzez ich wykonywanie, gdy np. odmowa udzielenia licencji wyłącza powstanie rynku powiązanego ze szkodą dla konsumentów.

Orzeczenie z 1 lipca 2010 r. w sprawie T-321/05 pokazuje, że tendencja do ingerencji prawa konkurencji w zakres praw wyłącznych uprawnionego z patentu zaczyna być widoczna nie tylko w odniesieniu do nieprawidłowego wykonywania praw własności intelektualnej, ale także nieprawidłowego wykorzystania procedur przedłużania ochrony przez dominanta.

Więcej: www.gazetaprawna.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH