Trybunał Sprawiedliwości UE: nie będzie można importować tańszych leków?

Rzecznik generalny Niilo Jääskinen sporządził na zlecenie luksemburskiego Trybunału Sprawiedliwości opinię prawną, w której rekomenduje sędziom TS, by nakazali Polsce ograniczenie importu tańszych leków tylko do przypadków uzasadnionych szczególnymi, zdrowotnymi potrzebami pacjenta.

Trybunał Sprawiedliwości nie jest związany opiniami rzeczników, ale jak przypomina Dziennik Gazeta Prawna, niemal zawsze treść wyroków pokrywa się z treścią opinii rzeczników.

Opinia rzecznika generalnego w sprawie Komisji Europejskiej przeciwko Polsce (C-185/10) nie jest korzystna dla Polski. Dziennik Gazeta Prawna przewiduje, że skończy się legalny import tańszych leków, jeżeli w Polsce będą dostępne produkty, na które producent lub importer uzyskał pozwolenie.

Będzie można nadal sprowadzać lekarstwa, ale tylko wtedy, gdy okaże się, że pacjent cierpi na rzadką chorobę, a na polskim rynku nie ma potrzebnych mu lekarstw, które uzyskały pozwolenie.

Przypomnijmy, że Komisja Europejska pozwała Polskę przed Europejski Trybunał Sprawiedliwości za łamanie prawa wspólnotowego (dyrektywa 2001/83/WE) w zakresie importu leków. KE wskazuje, że polskie Prawo farmaceutyczne dopuszcza, z powodów finansowych, możliwość importu leków niezarejestrowanych - nawet jeśli na rynku są ich zarejestrowane odpowiedniki. Prawnicy nazwali to zjawisko ”importem cenowym“ - czymś pomiędzy importem docelowym i równoległym.

Więcej: www.gazetaprawna.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH