Trybunał Praw Człowieka przeciw przepisowi włoskiej ustawy o in vitro

Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu skrytykował jeden z przepisów włoskiej ustawy o zapłodnieniu in vitro, który ogranicza dostęp do badań poprzedzających implantację embrionów. Według trybunału włoskie prawodawstwo w tej dziedzinie jest niespójne.

Trybunał rozpatrywał zażalenie złożone przez włoską parę, w której jedno z małżonków jest zdrowym nosicielem dziedzicznej mukowiscydozy (zwłóknienia torbielowatego). Szpital powołując się na przepis ustawy o sztucznym zapłodnieniu odmówił temu małżeństwu, niemającemu problemów z płodnością, prawa do przedimplantacyjnej genetycznej diagnozy embrionów, która pozwoliłaby ustalić obecność genu tej choroby.

Para skierowała sprawę do trybunału w Strasburgu, który we wtorek (28 sierpnia) nakazał państwu włoskiemu wypłacenie odszkodowania w łącznej wysokości 17,5 tysiąca euro za straty moralne.

W orzeczeniu sędziowie ze Strasburga zwrócili uwagę na brak spójności włoskiego prawodawstwa, gdyż - jak zauważyli - jedna ustawa dopuszcza możliwość dokonania aborcji w przypadku stwierdzenia choroby genetycznej u płodu, a przepis ustawy o sztucznym zapłodnieniu wyklucza badania, które pozwoliłyby wykryć taką chorobę.

Orzeczenie trybunału będzie prawomocne za trzy miesiące, o ile żadna ze stron nie odwoła się od niego. Włoski minister zdrowia Renato Balduzzi oświadczył, że oczekuje na uzasadnienie stanowiska ze Strasburga. Satysfakcję wyrazili małżonkowie, Rosetta Costa i Walter Pavan, którzy skierowali sprawę do trybunału.

Zadowoleni są także przeciwnicy ustawy o sztucznym zapłodnieniu wywodzący się ze środowisk liberalnych i lewicowych, którzy natychmiast wyrazili nadzieję, że stanowisko Europejskiego Trybunału Praw Człowieka doprowadzi do jej zmiany przez następny włoski parlament.

- To bardzo ważne zwycięstwo, które uderza w prohibicjonizm włoskiego ustawodawstwa w sprawie in vitro - oświadczyła zwolenniczka liberalizacji przepisów Filomena Gallo.

Jednak szefowa ośrodka badań nad bezpłodnością i sztucznym zapłodnieniem z uniwersytetu w Bolonii Eleonora Porcu zastrzegła, że upłynie wiele czasu, zanim coś zmieni się w przepisach w tej sprawie we Włoszech.

Radio Watykańskie informując o orzeczeniu przypomniało stanowisko Kościoła, który jest przeciwny metodzie in vitro, a badania nad embrionami uważa za niebezpieczne zbliżanie się do eugeniki.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH