Trybunał Praw Człowieka: lekarz może krytykować lekarza

Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu skazał Polskę za naruszenie prawa do wolności wypowiedzi i wyrażania opinii. Sprawa dotyczy lekarki Bożeny Sosinowskiej, specjalistki chorób płuc, która zaangażowała się w konflikt ze swoim przełożonym w Szpitalu Miejskim w Rudzie Śląskiej Sp. z o.o. NZOZ.

Skarb Państwa zobowiązany został wypłacić skarżącej 3 tys. euro zadośćuczynienia.

We wrześniu 2004 roku Sosinowska napisała list do krajowego konsultanta, wskazując na zastrzeżenia dotyczące podejmowanych przez przełożonego decyzji oraz jakości udzielanej przez niego opieki medycznej.

Sprawa skończyła się dla lekarki karą nagany za dyskredytowanie innego lekarza. Karę wymierzono zgodnie z Kodeksem Etyki Lekarskiej.

Sędziowie Europejskiego Trybunału Praw Człowieka uznali, że ukaranie lekarki za przedstawienie konsultantowi własnych spostrzeżeń i przemyśleń było ingerencją w przysługujące jej prawo do wolności słowa i wyrażania opinii.

Trybunał podkreślił, że skarżąca działała w interesie publicznym. Jej celem nie było dyskredytowanie przełożonego, lecz troska o obecnych i przyszłych pacjentów.

Trybunał przyznał skarżącej 3 tys. euro zadośćuczynienia. Lekarka wnosiła o 50 tys. euro.

Więcej: http://wiadomosci.wp.pl Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH