Trybunał Konstytucyjny: certyfikaty fizyków medycznych są niezgodne z konstytucją

Fizycy medyczni, którzy sprawdzają sprawność urządzeń radiologicznych, wykorzystywanych w badaniach pacjentów, np. chorych na nowotwory, powinni spełniać warunki określone w ustawie, a nie w rozporządzeniu ministra - orzekł we wtorek (30 lipca) Trybunał Konstytucyjny.

Trybunał postanowił, że obecne, niezgodne z konstytucją, przepisy rozporządzenia ministra zdrowia z 2011 r. stracą moc po roku od ogłoszenia wyroku TK w Dzienniku Ustaw.

Wyrok ma znaczenie nie tylko dla fizyków medycznych, ale dla bezpieczeństwa wszystkich osób poddawanych badaniom radiologicznym, w tym m.in. okresowym badaniom pracowniczym, badaniom przesiewowym, badaniom onkologicznym. Na bezpieczeństwo pacjentów powoływał się minister zdrowia, broniąc obecnych przepisów o certyfikowaniu fizyków medycznych.

Podczas wtorkowej rozprawy zarówno dyr. Katarzyna Łakoma z Biura Rzecznika Praw Obywatelskich, jak i prokurator Andrzej Stankowski z Prokuratury Generalnej (PG) podkreślali, że nie kwestionują dobrych intencji ministra i troski o zapobieganie wypadkom radiologicznym, które mogłyby być spowodowane przez wadliwe urządzenia. - Prokurator generalny nie zamierza udawać, że zna się lepiej na ochronie radiologicznej niż specjaliści - przekonywał prok. Stankowski.

Zarówno on, jak i przedstawicielka RPO podkreślali, że sprawa znalazła się w Trybunale tylko z powodu źle wydanych przepisów - w ich przekonaniu minister zdrowia, wydając rozporządzenie, przekroczył upoważnienie wynikające z ustawy Prawo atomowe. Z tego powodu również Krajowe Centrum Ochrony Radiologicznej w Ochronie Zdrowia nie ma podstaw do ustalania zasad certyfikowania fizyków jądrowych - przekonywali.

Przedstawiciele RPO i PG dziwili się też, dlaczego fizyk jądrowy, który dostał certyfikat, może badać urządzenia tylko w tym szpitalu czy instytucie, w którym jest zatrudniony i po zmianie miejsca pracy musi na nowo starać się o takie uprawnienia.

Prokurator Andrzej Stankowski wyraził obawę, czy taki fizyk - w źle pojętym interesie swojego pracodawcy - nie będzie łagodniej podchodzić do kontroli urządzeń w swojej jednostce, w której jest zatrudniony, niż kontroler zewnętrzny. Prokurator podkreślił, że to tylko hipoteza, niepotwierdzona wnioskami do prokuratury, ale jednak uprawniona.

We wtorek (30 lipca), Trybunał podzielił zarzuty rzecznika praw obywatelskich i prokuratora generalnego i orzekł, że zaskarżone przepisy rozporządzenia z 2011 r. w sprawie warunków bezpiecznego stosowania promieniowania jonizującego dla wszystkich rodzajów ekspozycji medycznej są niezgodne z konstytucją.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH