Powszechną, jak się okazuje praktyką, jest zatrudnianie przez kobiety w ciąży indywidualnej położnej, towarzyszącej im przez ostatni miesiąc ciąży i przy porodzie. Zalegalizować opłat za tę opiekę w publicznych szpitalach niestety ciągle nie można.

Możliwość legalizacji opłat za opiekę indywidualna rozważał prof. Krzysztof Preis, kierownik Kliniki Położnictwa Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku - pisze Gazeta Wyborcza. Okazało się jednak, że na oddziale nie ma przyzwolenia na taki przepływ pieniędzy. Prof. Preis uważa jednak, że zapotrzebowanie na te usługi jest duże. Zaproponował dyrekcji szpitala znalezienie formy prawnej, która pozwoli na legalizację tych usług. W jego opinii, skorzystałyby na tym rodzące, położne i szpital, który miałby swój udział w opłatach.

Teraz kobiety płacą położnym za opiekę średnio od 500 do 700 złotych. Położne jednak ryzykują, bo konsekwencje są duże - od nagany do zamknięcia oddziału, w skrajnych przypadkach. W publicznym, szpitalu bowiem nie może być prywatnych pieniędzy. Ale jest wyjście. Pacjent – zgodnie z ustawą o prawach pacjenta i zakładach opieki zdrowotnej – ma prawo wybrać osobę, która może towarzyszyć mu podczas porodu, zabiegu, innych świadczeń medycznych. Taką osobą może być brat, siostra, mąż, mama, ale i położna. Oczywiście poza swoimi godzinami pracy, z umową cywilnoprawną zawartą z pacjentem, z poinformowaniem o tym ordynatora czy dyrekcji szpitala.

W Warszawie są szpitale, które w ten sposób opłaty legalizują. To nie zwalnia szpitala z normalnych świadczeń, więc przy porodzie musi być zapewniona opieka profesjonalna plus opłacona osoba towarzysząca.

Oficjalna indywidualna opieka położnej podczas porodu jest możliwa w Warszawie w Szpitalu Specjalistycznym Świętej Zofii. Od wielu lat pacjentki, jeśli chcą, by konkretna położna towarzyszyła im w trakcie porodu, mogą podpisać z nią legalną umowę. Jak wyjaśnia Wojciech Puzyna – dyrektor tego szpitala, są dwa warunki: położna musi być pracownikiem szpitala i musi otrzymać od szpitala licencję na samodzielną opiekę nad pacjentką.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH