Trójmiasto: lekarze będą walczyć z Funduszem?

Pomorski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia domaga się od 370 lekarzy zwrotu pieniędzy za wypisywanie recept refundowanych bez stosownej umowy. Lekarze masowo zwracają się o pomoc do Okręgowej Izby Lekarskiej w Gdańsku.

W styczniu lekarz z Gdańska doktor Krzysztof Majdyło wygrał trwający dwa lata proces z NFZ. Fundusz zarzucał mu, że nieprawidłowo wypełniał recepty refundowane. Ostatecznie sąd uznał, że racja jest po stronie lekarza. Stwierdził, że umowy z NFZ zawierane są w sposób wadliwy i niezgodne z polskim prawem jest definiowanie kar umownych.

Jak komentował wyrok mec. Piotr Sławek, pełnomocnik doktora Krzysztofa Majdyły, lekarze bali się do tej pory występować przeciwko tak potężnej instytucji, jaką jest NFZ, bo każdy z nich ma przecież podpisane z Funduszem jakieś umowy. Wyraził też nadzieję, że ten wyrok pokaże lekarzom z całego kraju, że warto walczyć, nawet jeśli to będzie długo trwało, bo wbrew opiniom z Funduszem można wygrać.

Coraz więcej lekarzy chce walczyć z NFZ. I tym razem chodzi o recepty, ale w innym aspekcie - umów na wystawianie recept ze zniżką oraz prawa do refundacji. NFZ zagroził konsekwencjami za to, że nie podpisali z nim stosownych umów na refundację leków.

Jednak ustawa o zawodzie lekarza obliguje lekarzy do wypisywania recept, a prawo do ich refundacji jest prawem każdego ubezpieczonego pacjenta. Lekarze są przekonani o swoich racjach i dlatego będą dochodzić swoich praw. Jest ich w województwie ponad 350. Okręgowa Izba lekarska zapowiada, że w razie potrzeby będzie reprezentować ich przed sądem.

Więcej: www.gazeta.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH