Kobiety w ciąży same szukają położnych, prosząc o opiekę podczas porodu. Proceder, acz popularny, jest w Trójmieście nielegalny.

Prywatna, indywidualna opieka położnej nad kobietą podczas porodu kosztuje 400-500 złotych, płatne po porodzie. W wielu trójmiejskich szpitalach takie praktyki są stosowane. Kobiety i ich rodziny są zadowoleni, ale prawo straszy konsekwencjami – pisze Gazeta Wyborcza, sondując jednocześnie potrzebę zalegalizowania opłat za indywidualną opiekę nad kobietą podczas porodu.

Jerzy Karpiński, lekarz wojewódzki, dyrektor Pomorskiego Centrum Zdrowia Publicznego w Gdańsku twierdzi, że konsekwencje dla położnej przyjmowania pieniędzy od rodzącej są poważne; od nagany do zamknięcia oddziału w skrajnych przypadkach. Pod warunkiem, oczywiście, że ktoś złoży skargę.

Przełożeni oficjalnie nic tym sposobie dorabiania przez położne nie wiedzą. Danuta Adamczyk-Wiśniewska, przewodnicząca Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych w Gdańsku mówi, że branie pieniędzy od rodzącej to oszukiwanie pracodawcy. I pyta, kto poniesie konsekwencje, jeśli podczas porodu coś pójdzie nie tak? Dodaje przy tym, że od lat prowadzone są szkolenia w zakresie odpowiedzialności zawodowej, także na temat zachowania położnej na sali porodowej.

Powodem, choć nie jedynym uprawiania takich praktyk, są oczywiście niskie zarobki położnych, które wynoszą 1300-1400 zł miesięcznie. Ponadto, jest to skutek słabego systemu opieki nad kobietą w ciąży. Jak twierdzą same położne, żadna z nich nie zabiega o pacjentki. Te szukają opieki same.

Możliwości legalnego płacenia za opiekę na porodówce obecnie ograniczają się do wpłat na konto fundacji i stowarzyszeń, działających przy wielu oddziałach położniczych. {pieniądze te są przeznaczane na zakup, m.in. sprzętu, remont oddziału.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH