Ministerstwo Zdrowia na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowało skierowany do konsultacji projekt przywrócenia lekarskiego stażu podyplomowego.

Projekt będzie wprowadzany w ramach zmiany ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty.

Jak czytamy w uzasadnieniu, projekt ustawy o zmianie ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty oraz niektórych innych ustaw ma na celu przywrócenie stażu podyplomowego jako niezbędnego etapu w rozwoju zawodowym lekarzy i lekarzy dentystów umożliwiającego praktyczną naukę zawodu w ujednoliconych ramach prawnych i organizacyjnych oraz harmonizację praktycznego nauczania realizowanego przez studentów 6 roku kierunku lekarskiego i studentów 5 roku kierunku lekarsko-dentystycznego.

Wprowadzona w 2011 r. zmiana systemu kształcenia lekarzy i lekarzy dentystów polegała m.in. na likwidacji stażu podyplomowego dla lekarzy i lekarzy dentystów z jednoczesnym wprowadzeniem dwusemestralnego praktycznego nauczania w dziedzinach klinicznych na  6 roku studiów na kierunku lekarskim oraz dwusemestralnego praktycznego nauczania na  5 roku studiów na kierunku lekarsko-dentystycznym.

Jednakże, zgodnie z postulatami wielu środowisk, w tym rektorów uczelni realizujących kształcenie na kierunku lekarskim i lekarsko-dentystycznym, Naczelnej Rady Lekarskiej, zachodzi konieczność zwiększenia czasu kształcenia przyszłych lekarzy i lekarzy dentystów przeznaczonego w szczególności na nabycie umiejętności praktycznych w zakresie pracy klinicznej w podmiotach leczniczych, co będzie miało korzystny wpływ na jakość opieki sprawowanej nad pacjentami przez najmłodszych lekarzy. W związku z powyższym, zasadnym jest przywrócenie stażu podyplomowego, jako jednego z istotnych elementów procesu kształcenia podyplomowego lekarzy i lekarzy dentystów. 

Treść projektu: legislacja.rcl.gov.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH