Mówiąc o etyce lekarskiej w kontekście współpracy lekarza z przemysłem farmaceutycznym, możemy wskazać trzy punkty: kwestię obiekywizmu lekarzy, działania w interesie pacjentów oraz zgłaszanie konfliktu interesów. Ta ostatnia kwestia jest w Polsce jeszcze dosyć mało popularna, w przeciwieństwie do państw Europy Zachodniej, USA czy Kanady.

U nas lekarze często boją się mówić o tym, że współpracują z firmą, bo nie wiedzą, jak to zostanie przyjęte przez środowisko i kolegów po fachu. Tymczasem w wielu krajach stało się już normą, że redaktorom pism, w których lekarze publikują swoje artykuły bądź słuchaczom konferencji, medycy w jasny sposób komunikują, z jakimi firmami współpracują. To jest bardzo ważne, bo wpływa na obiektywizm tego lekarza, a współpraca z firmą farmaceutyczną staje się transparentna.

Mówiąc o współpracy lekarza z firmami farmaceutycznymi mamy również do czynienia z korzyściami, jakie ci lekarze w wyniku tej współpracy mogą osiągać. Najczęściej są to promocyjne próbki leków, prenumerata czasopism wydawnictw specjalistycznych, zaproszenia do udziału w różnych konkursach promocyjnych, organizowanych przez firmy farmaceutyczne. Lekarze mogą być również zapraszani do reprezentowania danej firmy w spotkaniach naukowych, do wygłaszania wykładów, napisania książki lub jej rozdziału, do prowadzenia badań farmakoekonomicznych czy klinicznych.
Zakres współpracy jest dość dobrze opisany przez prawo, ale należy pamiętać, że żadne przepisy prawa nie zawierają katalogu zamkniętego takiej współpracy.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH