Testy na bezdomnych w Polsce. Czy koncern poniesie odpowiedzialność? Testy szczepionek na bezdomnych w Polsce. Czy koncern poniesie odpowiedzialność? Fot. Shutterstock

W roku 2007 firmy farmaceutyczne gorączkowo szukały skutecznej ochrony przed wirusem ptasiej grypy. W jednej z polskich klinik bezdomni mogli za niewielką gratyfikacją poddać się eksperymentalnym szczepieniom. Odbyło się to bez ich wiedzy i bez dostatecznej opieki lekarskiej.

Portal Deutschlandfunk wraca do tej sprawy i zapowiada, że obecnie będzie miała ona swoją drugą, europejską odsłonę.

Jak przypomina niemiecki portal, podczas gdy dyrektor kliniki i siedmiu pracowników w międzyczasie zostało już skazanych, nie padły żadne zarzuty pod adresem koncernu farmaceutycznego Novartis, który prowadził szeroko zakrojone testy doświadczalne ze szczepionką.

Czytaj: Grudziądz: usłyszeli zarzuty testowania szczepionek bez zgody pacjentów

Teraz jednak na zlecenie antyglobalizacyjnej organizacji Public Eye adwokat z Zurychu Philip Stolkin domaga się od koncernu Novartis dla jednego z bezdomnych, który był uczestnikiem testu, finansowego zadośćuczynienia i udziału w zyskach. W przeliczeniu chodzi o sumę 92 tys. euro. Jak wyjaśnia adwokat, bezdomny mężczyzna nie wiedział, że były to testy, dopóki nie zgłosiła się do niego organizacja Public Eye. Był bardzo zaskoczony, że zrobiono z niego królika doświadczalnego.

Nawiązując do procesu w Polsce koncern Novartis twierdzi: ”z ulgą przyjęliśmy do wiadomości, że osoby, które dopuściły się oszukańczych praktyk, zostały pociągnięte do odpowiedzialności”.

Koncern nie pisze jednak nic o zadośćuczynieniu. Jak informuje niemiecki portal, na początku lipca odbędzie się najpierw rozprawa mediacyjna. Jeżeli nie zakończy się ona ugodą, mecenas Stolkin chce wnieść sprawę do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.

Przed sądem przede wszystkim rozważana będzie kwestia, komu może zostać udowodniona bezpośrednia odpowiedzialność: szwajcarskiej centrali Novartis, niemieckiej córce koncernu w Marburgu, gdzie wynaleziono szczepionkę, czy polskiej klinice, która przeprowadziła wtedy testy. Niezależnie od tego, szwajcarski adwokat podkreśla moralny wymiar całej sprawy. - Chodzi też o to, żeby chociaż tu, w Szwajcarii stwierdzone zostało, że koncern który swoim postępowaniem zagraża ludziom, musi za to odpowiadać - podkreśla adwokat.

Czytaj: www.dw.com

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH