Terapia odwykowa uzależnionych od heroiny - do ręki leku nie dostaną Jak leczyć uzależnionych od heroiny. Fot. archiwum

Organizacje przeciwdziałające narkomanii apelują do ministra zdrowia, by ułatwił dostęp do terapii uzależnionym od heroiny.

Obecnie z terapii substytucyjnej korzysta blisko 2 tys. osób uzależnionych od heroiny. Nawet o 2 tys. wzrosłaby ich liczba, gdyby dopuścić do sprzedaży w aptekach lek zawierający buprenorfinę substytut heroiny mogący zastąpić metadon - szacuje Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji (AOTMiT).

Jak przypomina Gazeta Wyborcza, Agencja wydała niedawno negatywną opinię w sprawie refundacji leku zawierającego buprenorfinę, ale tylko z powodu obowiązujących przepisów. AOTMiT postuluje, by je zmienić. Obecnie lek substytucyjny może wydać tylko pielęgniarka, lekarz lub pracownik specjalistycznej placówki uprawnionej do prowadzenia programu substytucyjnego. Preparat trzeba przyjąć najczęściej na miejscu.

Restrykcyjne przepisy dotyczące wydawania substytutu miały przeciwdziałać wypływaniu leku na ulicę i nowym zakażeniom HIV.

Krajowe Biuro ds. Narkomanii już w marcu ubiegłego roku przekazało ministerstwu propozycję zmian w ustawie o przeciwdziałaniu narkomanii. Ministerstwo nie podjęło jednak nad nim prac.

Więcej: www.gazeta.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH