Technik dentystyczny nie zastąpi dentysty

Wiceprezes Naczelnej Rady Lekarskiej i przewodnicząca Komisji Stomatologicznej dr Anna Lella skierowała w imieniu Komisji Stomatologicznej NRL pisma do ministrów zdrowia i sprawiedliwości w związku z interpelacją poselską Zbigniewa Girzyńskiego w sprawie uprawnień zawodowych techników dentystycznych.

W pismach wskazano m.in., że świadczenia zdrowotne nie mogą być traktowane jako zwykły przedmiot na rynku usług, a kwestia uprawnień do ich wykonywania nie może być rozpatrywana przez pryzmat oszczędności ekonomicznej.

Zdaniem autorki listów stomatologia jest kompleksowym działem medycyny, a do udzielania świadczeń zdrowotnych z tego zakresu konieczne jest posiadanie odpowiednich kwalifikacji. Wykonywane przez techników dentystycznych wyroby nie stanowią wytworu artystycznego czy towaru konsumpcyjnego produkowanego na życzenie pacjenta, lecz są elementem ściśle zaplanowanego leczenia stomatologicznego.

W opinii dr Lelli nieporozumieniem jest bagatelizowanie udziału lekarza dentysty na etapie pobierania wycisków, ustalania zwarcia, przymiarki woskowej protezy i oddania gotowej pracy - wszystkie wymienione czynności są ściśle związane z procesem leczniczym.

Oprócz argumentów o charakterze medycznym pismo odnosi się także do obowiązujących przepisów prawnych (m.in. ustawy o wyrobach medycznych, która wdraża postanowienia dyrektywy unijnej), z których wynika, że technik dentystyczny nie może samodzielnie decydować o wykonaniu wyrobu potrzebnego w leczeniu protetycznym.

Więcej: www.nil.org.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH