Tarnów: zarzuty prokuratorskie za oszukiwanie Funduszu

Po prawie trzyletnim badaniu przez prokuraturę działalności tarnowskiej przychodni Euromed właściciel placówki oraz trzej lekarze usłyszeli zarzuty fałszowania dokumentacji.

Placówka, która w połowie minionej dekady leczyła pacjentów w ramach kontraktu z NFZ, w rozliczeniach wykazywała fikcyjne wizyty lekarskie. Prokuratura zakwestionowała autentyczność około tysiąca wizyt pacjentów w latach 2005-2006 i w oparciu o te dane wyliczono, że przychodnia zainkasowała z NFZ sumę o 33 tys. zł wyższą, niż powinna.

Śledztwo, które jest w toku, prowadzone jest od kilku lat i dotyczy lat 2005 - 2008. Rok temu, prowadzone przez Prokuraturę Rejonową w Brzesku, zostało przejęte przez Prokuraturę Okręgową w Tarnowie. W sprawie przesłuchano prawie 4 tysiące świadków - pacjentów przychodni.

- W trakcie badania sprawy przez prokuraturę ustalono, że lekarze przychodni, w porozumieniu z jej właścicielem, wpisywali w kartoteki pacjentów fikcyjne wizyty oraz badania. Zakładano także kartoteki pacjentom, którzy nigdy w tej przychodni nie byli, bądź też rozpisywano jedną wizytę, na której był pacjent, na kilka. Każda z nich była odrębnie punktowana, co zwiększało kwotę refundacji z NFZ - mówi portalowi rynekzdrowia.pl Elżbieta Potoczek-Bara, rzeczniczka prasowa Prokuratury Okręgowej w Tarnowie.

Przed postawieniem zarzutów właścicielowi przychodni oraz trzem lekarzom, prokurator dysponował wyliczeniem wyłudzonej kwoty od NFZ (w latach 2005-2006) na sumę 33 tys. złotych. W tym okresie zostało zakwestionowanych prawie tysiąc wizyt pacjentów. Śledztwo obejmuje jednak okres do 2008 i nie jest wykluczone, że prokuratura poszerzy zakres zarzutów stawianych podejrzanym.

- Właścicielowi placówki postawiono zarzut poświadczania nieprawdy w comiesięcznych raportach do Funduszu i doprowadzenie przez to do pobrania nienależnej kwoty refundacji. Trzej lekarze podejrzani są natomiast o pomoc w wyłudzeniu poprzez odnotowywanie fikcyjnych wizyt w dokumentacji medycznej. Jeden z lekarzy ma na koncie 656 takich przypadków, kolejny 70 a trzeci 7.

- Wszyscy podejrzani przyznali się do popełnienia czynów jakie zarzuca im prokuratura. Wobec nich zostały zastosowane środki zapobiegawcze w postaci poręczenia majątkowego w kwotach od 100 do 20 tys. zł. Wobec właściciela zastosowywano dodatkowo zakaz opuszczania kraju - dodaje Elżbieta Potoczek-Bara.

Za przedstawione przez prokuraturę zarzuty podejrzanym grozi kara od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH