TK: regulacje dot. kierowania na leczenie uzdrowiskowe - konstytucyjne Wniosek w tej sprawie skierowała do TK poprzednia RPO, prof. Lipowicz Fot. Archiwum

Przepisy rozporządzenia ws. kierowania na leczenie uzdrowiskowe są zgodne z konstytucją - orzekł we wtorek (26 kwietnia) w składzie trzech sędziów Trybunał Konstytucyjny. Stanowisko, iż rozporządzenie wykroczyło poza upoważnienie z ustawy, TK uznał za nieprzekonujące.

Wniosek do TK dotyczący rozporządzenia ministra zdrowia z lipca 2011 r. w sprawie kierowania na leczenie uzdrowiskowe albo rehabilitację uzdrowiskową do TK w marcu ub.r. skierowała poprzednia Rzecznik Praw Obywatelskich Irena Lipowicz.

- W ocenie Trybunału stanowisko wnioskodawcy jest nieprzekonujące z punktu widzenia wykładni językowej i celowościowej zakwestionowanego przepisu, a także jest nie do zaakceptowania z punktu widzenia jego praktycznych konsekwencji - mówiła w uzasadnieniu orzeczenia sędzia Małgorzata Pyziak-Szafnicka.

Zgodnie z ustawą o świadczeniach opieki zdrowotnej minister rozporządzeniem określa m.in. "tryb potwierdzania skierowania na leczenie uzdrowiskowe albo rehabilitację uzdrowiskową oraz wzór tego skierowania".

Tymczasem przepis rozporządzenia mówi o tym, iż potwierdzając skierowanie, oddział wojewódzki NFZ określa m.in.: rodzaj leczenia uzdrowiskowego albo rehabilitacji uzdrowiskowej, odpowiedni zakład lecznictwa uzdrowiskowego albo rehabilitacji uzdrowiskowej, datę rozpoczęcia leczenia albo rehabilitacji i okres tego leczenia.

Według RPO ustalenie w rozporządzeniu warunków i zakresu udzielania świadczeń opieki zdrowotnej - bez jakichkolwiek wskazówek zawartych w ustawie - należało uznać za niekonstytucyjne.

- Trybunał stanął na stanowisku, że warunki udzielania świadczeń zdrowotnych obejmują okoliczności, od których istnienia uzależniony jest dostęp do gwarantowanych świadczeń opieki zdrowotnej - zaznaczyła sędzia Pyziak-Szafnicka.

Tymczasem - jak dodała sędzia - wskazanie zakładu leczniczego i terminu leczenia "determinuje jedynie okoliczności, w których leczenie w konkretnym przypadku jest przeprowadzone". - Nie są to zatem warunki udzielania świadczeń zdrowotnych w rozumieniu konstytucji, gdyż elementy te nie wpływają na zakres świadczeń i nie oddziałują na dostęp do tych świadczeń - podkreśliła.

Kolejny z przepisów rozporządzenia rozpatrzony przez TK mówił, iż "na niepotwierdzenie skierowania przez oddział wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia nie przysługuje odwołanie", co - według RPO - w akcie prawnym niższej rangi niż ustawa wprowadziło wyjątek od ogólnej zasady prawa obywatela do zaskarżania decyzji.

Trybunał wskazał jednak, że zgodnie z ustawą o świadczeniach opieki zdrowotnej do odmowy potwierdzenia skierowania nie stosuje się przepisów Kodeksu postępowania administracyjnego. - TK w związku z tym nie mógł uwzględnić zarzutu skierowanego wyłącznie przeciwko pozaustawowej formie wyłączenia, bo wyłączenie to wynika wprost z ustawy - wskazała Pyziak-Szafnicka.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH