TK odroczył zbadanie konstytucyjności ustawy o refundacji leków

Trybunał Konstytucyjny odroczył zbadanie konstytucyjności ustawy o refundacji leków. Powodem jest zmiana wniosku o zbadanie ustawy, który skierowali posłowie PiS. Zmian dokonał ich pełnomocnik, ale nie uzyskał podpisów wszystkich posłów, którzy skierowali skargę.

Na wtorkowym (11 grudnia) posiedzeniu Trybunał Konstytucyjny przedstawił wnioski złożone tydzień temu przez pełnomocnika grupy posłów. Jeden z nich dotyczył odroczenia rozprawy. Pełnomocnik uzasadniał to dwukrotną nowelizacją ustawy - w styczniu i czerwcu 2012 r. Nowelizacje usunęły m.in. kilka zaskarżonych przepisów, dodatkowo kilka innych uszczegółowiło rozporządzenie ministra zdrowia.

Pełnomocnik wniósł także, by prezes Trybunału zwrócił się do Rzecznika Praw Obywatelskich o wydanie opinii w sprawie ustawy. Domagał się również, by minister zdrowia przedstawił swoje stanowisko wobec skarg oraz sprawozdanie z wykonania ustawy o refundacji leków.

W postanowieniu Trybunał Konstytucyjny zdecydował o odroczeniu rozprawy, jednak wnioski pełnomocnika o opinię RPO i ministra zdrowia pozostawił bez rozpoznania. Stwierdził, że odroczenie ma na celu zdobycie podpisów wszystkich posłów, którzy skierowali skargę, pod wnioskiem o jej zmianę. Skarga musi być podpisana przez tę samą grupę, inaczej zmieniona wersja zostanie pominięta, pełnomocnik nie ma bowiem prawa do samodzielnego wprowadzania zmian we wniosku o zbadanie konstytucyjności ustawy - podkreślił Trybunał.

Posłowie PiS, którzy zgłosili skargę, mieli liczne zastrzeżenia dotyczące m.in. procedury obejmowania leków refundacją, ustalania sztywnych cen i marż na produkty refundowane, umów zawieranych przez NFZ z aptekami i lekarzami, a także nakładania na przedsiębiorców kar administracyjnych i sankcji karnych.

Przewodniczący sejmowej komisji zdrowia Bolesław Piecha (PiS) podkreślił w rozmowie z dziennikarzami, że wnioskodawcy są usatysfakcjonowani decyzją TK dotyczącą odroczenia. 

Po posiedzeniu TK dyrektor Departamentu Polityki Lekowej i Farmacji w Ministerstwie Zdrowia Artur Fałek stwierdził, że w ocenie resortu przepisy ustawy refundacyjnej są zgodne z konstytucją. - Taką opinię przesłaliśmy do TK. Stanowisko to podziela Sejm i Prokurator Generalny - poinformował.

- Podczas prac nad ustawą odbywały się uzgodnienia zewnętrzne, odbyły się spotkania z przedstawicielami zainteresowanych stron. Efektem był ostateczny kształt ustawy, która różni się od projektu - podkreślił Fałek.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH