TK odroczył rozprawę dotyczącą ujawniania przyczyny niepełnosprawności Siedziba Trybunału Konstytucyjnego; FOT. Bartłomiej Cacko/BTK

Trybunał Konstytucyjny odroczył w środę (21 marca) bezterminowo rozprawę dotyczącą kwestii faktycznego ujawniania przyczyny niepełnosprawności w orzeczeniu o stopniu niepełnosprawności, które jest przedstawiane np. pracodawcy. Według skarżącego przepisy w tej sprawie naruszają prawo do prywatności.

Trybunał, po wysłuchaniu w środę oświadczeń stron, postanowił odroczyć rozprawę nie wyznaczając nowego terminu sprawy. Swoją decyzję uzasadnił potrzebą wszechstronnego rozpoznania sprawy oraz przeanalizowania złożonych oświadczeń.

Trybunał zapowiedział też, że zwróci się o dodatkowe informacje i stanowiska do organów władzy publicznej nie biorących do tej pory udziału w sprawie.

Chodzi o jeden z zapisów rozporządzenia ówczesnego ministra gospodarki, pracy i polityki społecznej z 15 lipca 2003 r., zgodnie z którym orzeczenie o stopniu niepełnosprawności zawiera m.in. "symbol przyczyny niepełnosprawności".

Według osoby skarżącej, w stosunku do której zostało wydane orzeczenie o niepełnosprawności, przepis jest niekonstytucyjny "w zakresie, w jakim przewiduje obligatoryjne zamieszczenie symbolu przyczyny niepełnosprawności, a w konsekwencji rodzaju choroby, w szczególności choroby psychicznej, jako przyczyny niepełnosprawności w orzeczeniu o stopniu niepełnosprawności".

Podczas środowej rozprawy pełnomocnik skarżącego adwokat Małgorzata Mączka-Pacholak zwróciła uwagę, że przepisy ustawy o rehabilitacji zawodowej nie nakazują ujawnienia konkretnej przyczyny niepełnosprawności w orzeczeniu o stopniu niepełnosprawności. Zaznaczyła, że nakaz ujawnienia przyczyny niepełnosprawności wynika z rozporządzenia, a więc - jak podkreśliła - nie ma wymaganej rangi ustawy.

Według pełnomocnik naruszona została wyłączność ustawowa dla ingerencji w konstytucyjne prawa i wolność jednostki. - Obligatoryjne zamieszczenie informacji o przyczynie niepełnosprawności w orzeczeniu nie służy realizacji celu, jakim jest aktywizacji zawodowa osób niepełnosprawnych, w tym podjęcie zatrudnienia. Celem ustawy jest bowiem m.in. rehabilitacja zawodowa osób niepełnosprawnych - wskazała.

Zdaniem mec. Mączki-Pacholak ujawnienie przyczyn niepełnosprawności w postaci choroby psychicznej naraża osobę niepełnosprawną na stygmatyzację związaną z uprzedzeniami społecznymi.

Z kolei przedstawiciel Prokuratora Generalnego prok. Adam Bociek wniósł o uznanie przepisu za konstytucyjny. Zwrócił uwagę, że wymóg określania w ustawie konieczności ujawniania tego typu wrażliwych informacji nie oznacza obowiązku dosłownego unormowania w takiej ustawie każdego aspektu.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH