TK o czasie pracy techników medycznych elektroradiologii

Trybunał Konstytucyjny, który rozpoznawał we wtorek (23 czerwca) skargę dotyczącą czasu pracy techników medycznych elektroradiologii, odroczył rozprawę do 29 września, zobowiązując wnioskodawców do dostarczenia dokumentów nt. szkodliwości promieniowania jonizującego.

TK rozpatrywał wniosek Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Techników Medycznych Elektroradiologii.

Trybunał zobowiązał związkowców do przekazania do 21 lipca danych dotyczących szkodliwości promieniowania jonizującego. Chodzi m.in. o informacje z placówek medycznych dotyczące ewentualnego przekraczania norm oraz informacje związku na temat występowania chorób zawodowych.

Związkowcy podnosili bowiem na rozprawie, że zmiany prawa wprowadzono w oparciu m.in. o dane Instytutu Medycyny Pracy im. Prof. J. Nofera w Łodzi, które - ich zdaniem - nie odzwierciedlają rzeczywistości. Jak przekonywali, badania tego ośrodka były wykonane wyrywkowo, przy użyciu przestarzałych metod pomiaru.

Związkowcy powoływali się jednocześnie m.in. na szacunki Laboratorium Dozymetrii Indywidualnej i Środowiskowej Instytutu Fizyki Jądrowej PAN w Krakowie, zgodnie z którymi przypadki otrzymywania dawek promieniowania większych niż graniczne nie są odosobnione.

Czas pracy techników elektroradiologii został od lipca ub.r. wydłużony z 5 godzin do 7 godzin i 35 minut i tym samym zrównany z czasem pracy innych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych.

Zdaniem związkowców było to nieuzasadnione. Jak wskazują, za krótszym czasem ich pracy przemawia narażenie życia i zdrowia, wynikające z pracy w warunkach promieniowania jonizującego. Jak mówią, choć szkodliwość jest niższa niż kilkadziesiąt lub kilkanaście lat temu, nie została jednak wyeliminowana.

Technicy elektroradiologii podkreślają, że decydując się na wybór zawodu, mieli świadomość zagrożeń, ale także preferencyjnych norm czasu pracy.

Związkowcy podnoszą, że choć czas pracy techników medycznych elektroradiologii został wydłużony, to nie zapewniono im odpowiedniej rekompensaty w postaci zwiększonego wynagrodzenia lub odpowiednich przywilejów socjalnych. Z ich informacji wynika, że tylko jedna placówka w kraju zwiększyła wynagrodzenia po wydłużeniu czasu pracy.

OZZTME ocenił w swoim wniosku do TK, że regulacja jest niezgodna m.in. z konstytucyjną zasadą demokratycznego państwa prawnego, a w szczególności z zasadą ochrony praw słusznie nabytych i zasadą zaufania obywateli do państwa. Związek wskazał ponadto, że regulacja jest niezgodna z konstytucyjną zasadą równości i narusza konstytucyjną gwarancję prawa do bezpiecznych i higienicznych warunków pracy oraz jest sprzeczna z konstytucyjnym prawem do ochrony zdrowia.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH