TK: dłuższy czas pracy niepełnosprawnych niezgodny z konstytucją

Przepis pozwalający na skrócenie czasu pracy jedynie tym niepełnosprawnym, którzy uzyskają odpowiednie zaświadczenie lekarskie, jest niezgodny z konsytucją - orzekł w czwartek (13 czerwca) Trybunał Konstytucyjny.

Trybunał postanowił, że niezgodny z konstytucją przepis utraci moc obowiązującą po upływie 12 miesięcy od ogłoszenia czwartkowego wyroku TK w Dzienniku Ustaw.

Orzeczenie dotyczy art. 15 ust. 2 ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Przepis ten został zmieniony ustawą z 29 października 2010 r. i wprowadził od 1 stycznia 2012 r. zasadę, że osoby niepełnosprawne o znacznym albo umiarkowanym stopniu niepełnosprawności powinny pracować 8 godzin na dobę i 40 godzin tygodniowo.

Skrócony czas pracy przewidziano jedynie dla niepełnoprawnych o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, którzy uzyskają odpowiednie zaświadczenie lekarskie.

Trybunał stwierdził, że uzależnienie stosowania skróconego czasu pracy od uzyskania zaświadczenia lekarskiego jest niezgodne z art. 2 i art. 69 konstytucji. Pierwszy z nich mówi, że Polska jest demokratycznym państwem prawnym, urzeczywistniającym zasady sprawiedliwości społecznej, a drugi nakłada na władze publiczne obowiązek realizacji zasady wspierania osób niepełnosprawnych.

Wniosek do Trybunału złożył NSZZ "Solidarność".

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH