TK: brak przedawnienia ws. zwrotu świadczeń z ZUS - niekonstytucyjny Pytanie prawne o to zagadnienie zadał TK Sąd Rejonowy dla Warszawy-Żoliborza Fot. Archiwum

Brak terminu ograniczającego w czasie możliwość żądania przez ZUS zwrotu nienależnie pobranych świadczeń jest niezgodny z konstytucją - orzekł w środę (6 lipca) Trybunał Konstytucyjny. Obecna regulacja - według TK - może sprzyjać opieszałości organu rentowego.

Trybunał, orzekając w składzie pięciu sędziów wskazał, że odnoszący się do kwestii zwrotu nienależnie pobranych świadczeń zapis z ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych jest niekonstytucyjny w zakresie "w jakim dopuszcza wydanie decyzji nakazującej zwrot nienależnie pobranego świadczenia rehabilitacyjnego bez względu na upływ czasu od daty wypłaty tego świadczenia".

Pytanie prawne o to zagadnienie zadał TK Sąd Rejonowy dla Warszawy-Żoliborza, który rozpatrywał sprawę kobiety, zobowiązanej przez ZUS w 2014 r. do zwrotu nienależnie pobranego świadczenia rehabilitacyjnego za okres od lutego do kwietnia 1998 r.

- Zdaniem sądu, nie sposób przejść do porządku dziennego nad długością czasu, który upłynął pomiędzy datą wypłacenia przez organ rentowy na rzecz ubezpieczonej ostatniego z powyższych świadczeń, a datą wydania zaskarżonej decyzji, wynoszącym niemal 16 lat - napisano w tym pytaniu prawnym.

TK w uzasadnieniu wyroku podzielił te wątpliwości żoliborskiego sądu i wskazał, że zakwestionowane bezterminowe uprawnienie dla ZUS "przysługuje wyspecjalizowanej państwowej jednostce organizacyjnej, od której należy oczekiwać, że powierzone jej zadania będzie wykonywała rzetelnie i - w miarę możliwości - bez zbędnej zwłoki".

- Oczekiwanie to jest uzasadnione tym bardziej, że ZUS jest dysponentem publicznych środków zgromadzonych w Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz posiada konieczne instrumenty prawne, które pozwalają mu weryfikować m.in. kto jest uprawniony do świadczeń z ubezpieczeń społecznych - dodał TK. Tymczasem - jak ocenił Trybunał - zakwestionowany przepis, w jego aktualnym brzmieniu, "usprawiedliwia lub - co gorsza - sprzyja opieszałości organu rentowego".

- Tym samym TK uznał za celowe wprowadzenie czasowego ograniczenia możliwości żądania przez ZUS zwrotu nienależnie pobranych świadczeń z ubezpieczenia społecznego - głosi komunikat Trybunału informujący o tym wyroku.

Przewodniczącym składu sędziowskiego w tej sprawie był sędzia Piotr Tuleja, a sprawozdawcą sędzia Małgorzata Pyziak-Szafnicka.

Od kilku miesięcy trwa kryzys wokół TK, który nie wyznaczał terminów rozpraw, chcąc najpierw zbadać grudniową nowelę ustawy o TK autorstwa PiS. 9 marca 12-osobowy skład TK orzekł, że cała nowela narusza konstytucję. Według rządu nie był to wyrok i dlatego nie został opublikowany. Niepublikowane są też kolejne wyroki wydawane przez TK po 9 marca - przedstawiciele władz mówią, że TK ma orzekać zgodnie z grudniową nowelą. Orzeczenie w sprawie zwrotu świadczeń z ZUS był 18. takim wyrokiem.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH