Szybsze rekompensaty za błędy, czyli nowa procedura egzekwowania odszkodowań

Nowela ustawy o prawach pacjenta, nad którą w ubiegłym tygodniu parlament zakończył pracę, zawiera procedurę szybszego egzekwowania odszkodowań dzięki orzeczeniu specjalnej komisji. Nowe przepisy mają wejść w życie od początku 2012 roku.

Dzisiaj proces pacjenta ze szpitalem trwa nawet do 7-10 lat. Po wejściu w życie nowych przepisów, w rezultacie orzeczenia specjalnej komisji, odszkodowanie będzie można uzyskać znacznie szybciej. Jego ustalenie i zadośćuczynienie dla pacjentów będzie się składało z dwóch etapów: ustalenia tzw. zdarzenia medycznego przed wojewódzką komisją ds. orzekania w sprawie zdarzeń medycznych oraz określenia wysokości rekompensaty w negocjacjach między pacjentem a firmą ubezpieczeniową szpitala.

Zdarzenie medyczne (błąd lekarski, błąd szpitalny) ustali  komisja, w której skład wejdą specjaliści z dziedzin medycyny i prawa, organizacji pacjentów, Ministerstwa Zdrowia i Rzecznika Praw Pacjenta. Jej orzeczenie powinno zapaść w ciągu czterech miesięcy od złożenia wniosku przez poszkodowanego.

Zadaniem komisji będzie ustalenie, czy w procesie leczenia nastąpił błąd czy wystąpiło nieprawidłowe pod względem medycznym udzielenie świadczeń w szpitalu. Nie będzie jednak ona badać rozmiaru szkody ani ustalać wysokości odszkodowania.

Drugi etap postępowania, na zasadzie negocjacji pomiędzy stronami, będzie miał za zadanie ustalenie wysokość rekompensaty za wskazane błędy. Zgodnie z nowelą ustawy, maksymalna wysokość świadczenia w dwunastomiesięcznym okresie ubezpieczenia, w odniesieniu do wszystkich zdarzeń medycznych objętych ochroną ubezpieczeniową wynosi 1,2 mln zł, z tym że w przypadku zakażenia, uszkodzenia ciała lub rozstroju zdrowia pacjenta wynosi 100 tys. zł, a w razie jego śmierci - 300 tys. zł. Wysokość renty będzie mogła wynieść do 3 tys. zł.

- Zmiany w ustawie o prawach pacjenta, polegające na wprowadzeniu możliwości dochodzenia odszkodowań na drodze administracyjnej mają głównie na celu skrócenie czasu dochodzenia roszczeń przez poszkodowanych pacjentów. Nowelizacja wzorowana jest w części na rozwiązaniach państw skandynawskich, w których systemy odszkodowawcze nie są oparte o zasadę winy. Pozwoli to skrócenie czasu prowadzonego postępowania, jak również obniży jego koszty - oceniała Krystyna Kozłowska, Rzecznik Praw Pacjenta. Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH