Szulc: standardy porodowe wejdą w życie w najbliższych dniach

W ciągu kilku dni powinno zostać podpisane rozporządzenie ws. standardów opieki okołoporodowej - poinformował w Sejmie wiceminister zdrowia Jakub Szulc.

Wiceminister odpowiadał w Sejmie na pytania posłów.

Zgodnie ze standardem, kobiecie należy umożliwić wybór miejsca porodu (warunki szpitalne lub pozaszpitalne). Każda ciężarna powinna otrzymać wyczerpującą informację – obejmującą wskazania i przeciwwskazania – dotyczącą wybranego miejsca porodu. Musi też być poinformowana, że zaleca się prowadzenie porodu w warunkach szpitalnych, z zagwarantowanym dostępem do wydzielonej dla cięć cesarskich sali operacyjnej – wtedy w sytuacji wystąpienia powikłań, zarówno u matki, jak i u płodu, możliwe jest natychmiastowe podjęcie interwencji medycznych. Decyzje należy odnotować w dokumentacji medycznej.

Zgodnie z rozporządzeniem w przypadku porodu poza szpitalem, niezbędne jest zapewnienie dostępu do ZOZ-u przygotowanego do udzielania wysokospecjalistycznej opieki, w razie wystąpienia powikłań porodowych. Kobieta powinna też mieć możliwość wyboru osoby sprawującej opiekę spośród osób uprawnionych.

Osoba sprawująca opiekę podczas porodu powinna przedstawić rodzącej pełną informację o niefarmakologicznych i farmakologicznych metodach łagodzenia bólu oraz wspierać kobietę w jej własnym wyborze tych metod. W standardzie zalecono wykorzystanie m.in. relaksacji w wodzie. Kobieta powinna być zachęcana, by podczas porodu nieustannie towarzyszyła jej osoba bliska.

Zgodnie z projektem, osoba sprawująca opiekę ponosi odpowiedzialność zawodową za dokonaną ocenę sytuacji położniczej, prowadzenie i przyjęcie porodu, ocenę stanu matki i jej dziecka oraz wyniki działań podjętych na ich rzecz. W przypadku wystąpienia komplikacji położna powinna niezwłocznie przekazać rodzącą pod opiekę lekarza położnika-ginekologa. Bezpośrednio po urodzeniu, za zgodą matki, należy umożliwić dziecku nieprzerwany z nią kontakt, który będzie trwał przynajmniej godzinę oraz zaoferować pomoc, jeśli jest potrzebna.

Jak zapisano w standardzie, kobieta powinna być traktowana z szacunkiem i mieć zapewniony świadomy udział w podejmowaniu decyzji związanych z porodem. Personel medyczny powinien umieć nawiązać dobry kontakt z rodzącą. Należy zapytać o jej potrzeby i oczekiwania i ta informacja powinna zostać wykorzystana, aby wspierać i kierować nią podczas porodu.

Po porodzie położna musi wykonać nie mniej niż cztery wizyty w domu, w którym przebywa matka z noworodkiem. Pierwsza wizyta powinna odbyć się nie później niż w ciągu 24 godzin od otrzymania przez położną zgłoszenia urodzenia dziecka.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH