Szulc: jest kilka propozycji zapisu ustawy refundacyjnej

Ministerstwo Zdrowia rozważa kilka propozycji, które mogłyby usunąć zastrzeżenia dotyczące niekonstytucyjności jednego z zapisów ustawy refundacyjnej - poinformował we wtorek (12 kwietnia) senatorów wiceminister zdrowia Jakub Szulc.

We wtorek Senacka Komisja Ustawodawcza przyjęła opinię, że ustawa refundacyjna jest zgodna z konstytucją, ale zapis dotyczący przekazywania przez firmy farmaceutyczne 3 proc. zysku z refundacji budzi zastrzeżenia.

– Jeśli jest zarzut niekonstytucyjności, to będziemy robili wszystko, by ten zarzut usunąć – powiedział Szulc po posiedzeniu Senackiej Komisji Gospodarki, która 12 kwietnia także zajmowała się ustawą refundacyjną.

– Jest tak, że są zastrzeżenia konstytucjonalistów co do tego zapisu. My także myślimy nad propozycją – być może jeszcze będzie mogła zostać poddana pod dyskusję na debacie plenarnej Senatu – która by tych zastrzeżeń konstytucyjnych nie budziła – podkreślił. Dodał, że MZ rozważa ich kilka. Dopytywany, nie chciał powiedzieć więcej na temat tych rozwiązań.

Ustawa refundacyjna miała być omawiana podczas rozpoczynających się w środę (13 kwietnia) obrad plenarnych Senatu. Przewodniczący komisji Piotr Zientarski (PO) poinformował jednak, że senatorowie zajmą się ustawą dopiero na następnym posiedzeniu, które zaplanowano na 27 i 28 kwietnia. Do tego czasu komisja ustawodawcza ma przygotować propozycję poprawki dotyczącej obowiązku przekazywania przez firmy farmaceutyczne 3 proc. zysku z refundacji.

To rozwiązanie wzbudza wątpliwości prezydenta Bronisława Komorowskiego. Jak wynika z informacji PAP, chodzi o system poboru i egzekucji opłat, „który nie dopuszcza kontroli prawidłowości naliczania opłat oraz prawa do odwołania”.

W ubiegły czwartek prezydent Komorowski wystosował list do premiera Donalda Tuska, w którym przedstawił swoje zastrzeżenia. Zaniepokojenie prezydenta - jak dowiedziała się PAP - "budzi też brak precyzji, jeśli chodzi o określanie terminów, których niezachowanie niesie za sobą określone represje dla obywatela czy przedsiębiorcy".
 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH