Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia | 20-10-2008 09:30

Szpitale przekształcone, ale publiczne

W resorcie zdrowia wkrótce może się pojawić nowy wiceminister, który zajmie się wdrażaniem reformy.

Przypomnijmy: ludowcy przyjęli w sobotę uchwałę w sprawie reformy służby zdrowia. Zapisali w niej, że „szpitale powinny pozostać własnością publiczną, w tym samorządową”. Politycy PO uchwałę przyjęli ze zdziwieniem. Tymczasem szef Klubu PSL Stanisław Żelichowski zapewnia, że treść uchwały została wcześniej skonsultowana z koalicjantem. Podkreśla, że PSL nie zmienia zdania, chce jedynie uwypuklić, iż jest za komercjalizacją, ale z gwarancją, że szpitale nie trafią w prywatne ręce.

Rząd chce, by publiczne szpitale obowiązkowo przekształcały się w spółki, bez zakazu ich późniejszej sprzedaży. Prezydent Lech Kaczyński uprzedził jednak, że się na to nie zgodzi: złożył wniosek o referendum w sprawie prywatyzacji szpitali i zapowiedział weto do ustaw zdrowotnych.
Do jego odrzucenia PO i PSL potrzebują SLD. Ceną była zmiana przepisów mówiących o tym, w jaki sposób powstające spółki będą dysponować majątkiem szpitala. W komisji PO poparła rozwiązanie SLD: spółka będzie budynek szpitala dzierżawić, bez możliwości przejęcia go i sprzedaży.

– To zagwarantuje, że szpitale pozostaną w rękach publicznych – mówi Wojciech Olejniczak, szef Klubu Lewicy. Także Jarosław Katulski z PO podkreśla, że szpitale już teraz przekształcają się w spółki i z reguły dzierżawią budynek od samorządu.

PO nie zgodziła się za to na poprawkę SLD, by przekształcenia nie były obowiązkowe. Opozycja wciąż wyraża obawy.

– To jeszcze ułatwi prywatyzację. Kapitał zakładowy spółki będzie niższy, więc udziały będzie można kupić za niższą cenę – ostrzega Marek Balicki z SdPl. Dodaje, że spółce trudniej będzie zaciągnąć kredyt. Nie wiadomo, czy to ona będzie inwestować w budynek szpitala, który przecież do niej nie należy. Wtóruje mu Bolesław Piecha z PiS, który ocenia, że wprowadzane zmiany należy traktować w kategoriach mydlenia oczu.

Z nieoficjalnych informacji wynika również, że w resorcie zdrowia wkrótce może się pojawić nowy wiceminister, który zajmie się wdrażaniem reformy. Chodzi o posła PO Jakuba Szulca, członka komisji finansów. Wniosek w tej sprawie leży ponoć u premiera od tygodnia.