Szpital w Białogardzie kontrolowany przez NFZ i PIP Kontrolę szpitala w Białogardzie prowadzi również zachodniopomorski oddział NFZ. Fot. PTWP (zdj. ilustracyjne)

Od 24 czerwca Państwowa Inspekcja Pracy kontroluje szpitale podległe spółce Centrum Dializa - poinformowała PAP we wtorek (16 sierpnia) Teresa Cabała z PIP w Nowym Sączu. Kontrola obejmuje szpital w Białogardzie, w którym zmarła lekarka-anestezjolog, podczas czwartej doby dyżuru.

Kontrolę szpitala w Białogardzie prowadzi również zachodniopomorski oddział NFZ. 9 sierpnia śledztwo przez Prokuraturę Rejonową w Białogardzie. O kontrolę centrali NFZ oraz NIK w czterech szpitalach zarządzanych przez spółkę wnioskuje też komisja zakładowa NSZZ "Solidarność" białogardzkiego szpitala.

44-letnia anestezjolog zmarła 8 sierpnia w Szpitalu Powiatowym w Białogardzie (woj. zachodniopomorskie) podczas czwartej doby swojego dyżuru. Nie była ona etatowym pracownikiem, prowadziła jednoosobową działalność gospodarczą.

Inspekcja nie skontroluje umów kontraktowych
Państwowa Inspekcja Pracy objęła kontrolą cztery szpitale: w Białogardzie (woj. zachodniopomorskie), Opatowie (woj. świętokrzyskie), Pszczynie (woj. śląskie) i Łasku (woj. łódzkie), spośród sześciu zarządzane są przez spółkę Centrum Dializa z siedzibą w Sosnowcu.

- Przeprowadzamy w podmiotach leczniczych kontrole, które obejmują prawną ochronę pracy oraz techniczne bezpieczeństwo pracy, m.in. przestrzeganie przepisów o czasie pracy czy o wypłacie wynagrodzeń - powiedziała Cabała.

Jak podkreśliła, inspekcja pracy nie ma kompetencji w zakresie kontroli umów kontraktowych lekarzy.

- Postanowienia dotyczące czasu pracy zamieszczone w ustawie o działalności leczniczej dotyczą wyłącznie pracowników, natomiast nie umów kontraktowych. Gdyby uregulowania w podmiotach leczniczych były podobne do uregulowań czasu pracy kierowców, nie byłoby problemu, ale zapisy i prawo stanowią inaczej - wyjaśniła.

Lekarka w drodze
Wniosek do Centrali Narodowego Funduszu Zdrowia oraz do Najwyższej Izby Kontroli z prośbą o kontrolę czterech szpitali złożyła komisja zakładowa NSZZ "Solidarność" białogardzkiego szpitala. - Z naszej wiedzy wynika, że lekarze pracują w czterech szpitalach jednocześnie - powiedział w rozmowie z PAP przewodniczący związku "Solidarność" w szpitalu w Białogardzie Wiesław Haik.

- Doktor, która zmarła podczas dyżuru w naszym szpitalu była jednocześnie ordynatorem w szpitalu w Opatowie (woj. świętokrzyskie - red.). Nieustannie podróżowała między tymi placówkami. Chcemy, aby skontrolowano firmę pod kątem zatrudnienia pracowników, a także ilości godzin przepracowanych przez lekarzy - zaznaczył.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH