Szpital może domagać się od rodziców zwrotu kosztów nieuzasadnionego względami medycznymi pobytu dziecka w placówce

W ubiegłym roku pozostawiono w szpitalach 713 dzieci nie wymagających leczenia. W ciągu ostatnich pięciu lat liczba noworodków pozostawianych w placówkach medycznych systematycznie się zmniejsza. Jeszcze w 2003 roku problem ten dotyczył ponad tysiąca dzieci.

Zgodnie z ustawą z 24 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz.U. nr 210, poz. 2135 z późn. zm.), szpital, na terenie którego przebywa pacjent (małoletni lub niezdolny do samodzielnej egzystencji), który nie wymaga dalszego leczenia medycznego, a nie jest odbierany przez opiekuna (faktycznego lub ustawowego), zawiadamia o tym gminę właściwą ze względu na miejsce zamieszkania pacjenta. Koszt jego przewiezienia obciaża budżet gminy.

Szpital ma również prawo obciążenia rodziny pacjenta kosztami nieuzasadnionego pobytu. Dotyczy to szczególnie sytuacji, gdy w placówce medycznej pozastawiane są osoby starsze. W takich przypadkach szpital może domagać się pokrycia kosztów np. przez dorosłe dzieci tych osób.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH