Szpital św. Rodziny: miasto mogło złamać prawo, publikując wnioski z kontroli

Prof. Bogdan Chazan odpowiedział w oficjalnym piśmie na oskarżenia, które wysunięto pod jego adresem po kontroli urzędu miasta w Szpitalu Specjalistycznym im. Św. Rodziny w Warszawie. Opinia prawna, na którą powołuje się lekarz, stwierdza, że zarzuty są bezpodstawne, a ratusz nie miał prawa upubliczniać wyników przeprowadzonej kontroli.

Prof. Chazan swoją odpowiedź na pokontrolny raport opracował we współpracy z ekspertami Instytutu na rzecz Kultury Prawnej "Ordo Iuris". Z treścią ich opracowania można zapoznać się na stronie instytutu - eksperci punkt po punkcie odpierają tam zarzuty stawiane Chazanowi przez kontrolerów.

Z analizy wynika, że profesor miał pełne prawo powołać się na klauzulę sumienia, bo w tej konkretnej sprawie występował nie tylko jako dyrektor placówki, ale i "lekarz konsultujący". W ten sposób odpierany jest zarzut o to, że klauzuli sumienia nie można rozciągać na poziom całego szpitala.

Bezzasadne są oskarżenia o to, że prof. Chazan celowo zwlekał z podjęciem ostatecznej decyzji w sprawie aborcji. Jak czytamy w piśmie "na wniosek o wykonanie aborcji z 14 kwietnia prof.Chazan odpowiedział niezwłocznie odmową  na piśmie 15 kwietnia, odebraną przez pacjentkę 16 kwietnia".

Dokument kwestionuje też zarzut o to, że ginekolog nie poinformował pacjentki o zbliżającym się terminie granicznym dla przeprowadzenia aborcji. Podkreśla on, że wg. WHO granica ta przebiega w 22. tygodniu, co oznacza, że pacjentka zgłosiła chęć aborcji już po upływie tego terminu.

Eksperci Instytutu "Ordo Iuris" podkreślają też, że upublicznienie przez ratusz wyników kontroli "stanowi naruszenie tajemnicy lekarskiej oraz prowadzi do ujawnienia tej tajemnicy, co stanowi nie tylko naruszenie praw pacjentów, ale również może być kwalifikowane jako przestępstwo z art. 266 KK".

Więcej: wiadomosci.gazeta.pl 

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH