Zakłady opieki zdrowotnej muszą zgłaszać narodziny dzieci i nie mogą uchylać się od tego obowiązku. I na nic się zdadzą tłumaczenia, że w pierwszej kolejności zgłoszenie urodzenia należy do ojca.

Z momentem narodzin dziecko uzyskuje np. zdolność prawną, zaczyna podlegać władzy rodzicielskiej. Z tego powodu obowiązki lekarza związane z porodem nie sprowadzają się wyłącznie do pomocy medycznej.

Prawo nakłada na niego także obowiązek poinformowania organów władzy publicznej o narodzinach dziecka. Rejestracją narodzin dzieci zajmują się urzędy stanu cywilnego (USC) wchodzące w skład urzędów gmin. Fakt narodzin dziecka rejestruje się w księgach stanu cywilnego. Zarejestrowanie następuje poprzez sporządzenie aktu urodzenia.

Obowiązek zgłoszenia faktu narodzin dziecka spoczywa na osobach: ojca, matki - jeżeli pozwala na to jej stan zdrowia, lekarza lub położnej albo innej osoby obecnej przy porodzie,

W pierwszej kolejności fakt narodzin dziecka zobowiązany jest zgłosić jego ojciec. Następnie obowiązek ten spoczywa na osobach obecnych przy porodzie, w szczególności na lekarzu. Jako ostatnia do zgłoszenia zobowiązana jest matka dziecka.

Gdy ojciec nie może zgłosić urodzenia np. gdy jest nieznany to wówczas na lekarzu ciąży odpowiedzialność zgłoszenia narodzin dziecka.

Narodziny najczęściej odbywają się w szpitalach i wówczas są one zobowiązane do zgłaszania narodzin. Zdarzają się jednak narodziny także i w karetkach pogotowia. W konsekwencji każdy ZOZ, niezależnie od zakresu udzielanych świadczeń, zobowiązany jest powiadomić o fakcie narodzin dziecka właściwy USC.

Zakład opieki zdrowotnej nie może się uchylać od tego obowiązku, powołując się na okoliczność, że zgłoszenie narodzin dziecka należy do jego rodziców.

W przypadku gdy dziecko rodzi się żywe, termin zgłoszenia wynosi 14 dni od daty porodu. W sytuacji gdy rodzi się martwe, termin zgłoszenia wynosi trzy dni. Urząd stanu cywilnego nie sporządza wówczas aktu zgonu, ale akt urodzenia z adnotacją w rubryce Uwagi, że dziecko urodziło się martwe.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH