Szpital odmawiający zatrudnienia osoby, która wygrała konkurs musi liczyć się z koniecznością wypłaty odszkodowania. Sąd Najwyższy podjął niedawno precedensowy wyrok w takiej sprawie. Szpital nie zatrudnił naczelnej pielęgniarki pomimo wygrania przez nią konkursu na takie stanowisko. Teraz ma wypłacić jej odszkodowanie za sześć lat pracy na tym stanowisku.

Przeprowadzone przez szpital dwa postępowania konkursowe na stanowisko naczelnej pielęgniarki wyłoniły tę samą kandydatkę. Nie zostały one unieważnione, a komisje konkursowe nie zakwestionowały z przyczyn formalnych prawidłowości zgłoszenia jej kandydatury. Pielęgniarka, która wygrała konkurs, miała wykształcenie średnie, upoważniające do wykonywania zawodu. Ukończyła także wyższe studia magisterskie na kierunku edukacja zdrowotna i promocja zdrowia, studia podyplomowe z zakresu organizacji i zarządzania w ochronie zdrowia oraz z zakresu ubezpieczeń zdrowotnych. Miała też ponad pięcioletni staż pracy w zawodzie pielęgniarki. Szpital jednak odmówił zawarcia z nią umowy o pracę, dlatego pielęgniarka wniosła do sądu o zasądzenie od szpitala 172 tys. zł odszkodowania za naruszenie zasady równego traktowania w zatrudnieniu – omawia wyrok Gazeta Prawna.

W ocenie sądu wykształcenie i doświadczenie zawodowe kandydatki odpowiadały wymaganiom przewidzianym w taryfikatorze kwalifikacyjnym dla zatrudnienia jej na stanowisku naczelnej pielęgniarki. Sąd potwierdził, że wobec odmowy zawarcia z nią umowy o pracę przez szpital przysługuje jej roszczenie o nawiązanie terminowego (sześcioletniego) stosunku pracy na stanowisku naczelnej pielęgniarki. Sąd wyliczył, że różnica między miesięcznym wynagrodzeniem, które otrzymywałyby od szpitala, gdyby wykonywała przez sześć lat obowiązki naczelnej pielęgniarki, a wynagrodzeniem, które otrzymuje u obecnego pracodawcy, wynosi 115 tys. zł. Taka wysokość odszkodowania została zasądzona od szpitala na jej rzecz.

Od tego wyroku szpital odwołał się, ale sąd drugiej instancji podzielił stanowisko sądu pierwszej instancji. Wskazał też, że szpital, odmawiając nawiązania z pielęgniarką umowy o pracę ewidentnie naruszył prawo. Sąd drugiej instancji oddalił apelację szpitala, który wniósł skargę kasacyjną do Sądu Najwyższego.

Sąd Najwyższy uznał, że źródłem zobowiązania do złożenia oświadczenia woli o nawiązaniu stosunku pracy z osobą, która wygrała konkurs na stanowisko naczelnej pielęgniarki, jest art. 44a ust. 5 ustawy o ZOZ. Przepis ten stanowi dla osoby uprawnionej (wybranej w drodze konkursu) podstawę żądania nakazania zakładowi opieki zdrowotnej złożenia oświadczenia woli o nawiązaniu stosunku pracy.

Zdaniem SN z mocy tego przepisu powstaje między stronami stosunek zobowiązaniowy, z którego po stronie dłużnika wynika obowiązek złożenia oświadczenia woli, a po stronie wierzyciela uprawnienie do żądania jego złożenia. Odmowa złożenia przez dłużnika oświadczenia woli oznacza niewykonanie tego zobowiązania i może uzasadniać odpowiedzialność odszkodowawczą.

Więcej w Gazecie Prawnej: http://praca.gazetaprawna.pl/orzeczenia/114581,szpital_musi_zatrudnic_osobe_wyloniona_w_konkursie.html

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH