Szpital musi mieć "koncesję energetyczną", żeby pacjent płacił za prąd

Pobieranie od pacjentów w szpitalach dodatkowych opłat za korzystanie z energii elektrycznej jest niezgodne z prawem - twierdzi Urząd Regulacji Energetyki w odpowiedzi przysłanej do rzecznika praw pacjenta.

Stanowisko URE jest następujące: zgodnie z art. 32 ust 1 pkt 4 ustawy Prawo energetyczne szpital, żeby legalnie pobierać od pacjentów opłaty za zużyty przez nich prąd powinien mieć koncesję na wykonywanie działalności gospodarczej w zakresie obrotu energią.

Teoretycznie uzyskanie takiej koncesji jest możliwe, ale pod warunkiem, że szpital byłby w stanie dokładnie wyliczyć, ile dana osoba zużyła prądu.

Ale wiadomo, że szpitalom nie chodzi o prowadzenie działalności gospodarczej w obrocie energią, lecz o oszczędności na rachunkach za prąd, który zużywają pacjenci korzystający z różnych urządzeń: suszarek, ładowarek, laptopów itp. Kwoty są niemałe, bo tych urządzeń przybywa.

Agnieszka Głośniewska z biura prasowego URE powiedziała portalowi rynekzdrowia.pl, że takie rozwiązanie na gruncie Prawa energetycznego jest możliwe. Odwołała się przy tym do przykładu lokatora, który wynajmuje mieszkanie, a rachunek za prąd płaci na podstawie odczytu licznika zakładowi energetycznemu, a nie właścicielowi mieszkania.

Szpital mógłby zrobić to samo i nie ponosić kosztów związanych z użytkowaniem przez pacjentów urządzeń elektrycznych. Warunek jest jeden: należałoby opomiarować zużycie energii, żeby było wiadomo, ile dana osoba zużyła prądu. Praktycznie nie jest to możliwe, bo pacjenci leżą zazwyczaj w salach wieloosobowych.

Jak informuje Dziennik Gazeta Prawna, lecznice, które pobierają opłaty od pacjentów za zużycie prądu, mogą zostać ukarane karą grzywny. W najbliższym czasie pismo z URE w tej sprawie powinno trafić do wszystkich organów założycielskich szpitali.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH