Szef MON o opiece zdrowotnej dla weteranów

Ludzie, którzy narażali życie i zdrowie dla naszego kraju, zasługują na to, żeby się nimi zaopiekować - powiedział szef MON Tomasz Siemoniak podczas konferencji prasowej, którą resort zorganizował w piątek (30 marca) z okazji wejścia w życie ustawy o weteranach.

Nowe prawo tym, którzy służyli na misjach zagranicznych, przyznaje m.in. dodatki do rent i emerytur, ulgi na przejazdy komunikacją, dopłaty do nauki oraz bezpłatną pomoc psychologiczną.

Siemoniak ocenił, że wejście w życie ustawy o weteranach działań poza granicami państwa to ważny dzień dla MON. Podkreślał też, że w czwartek (29 marca) podpisał ostatnie z 12 rozporządzeń, które MON powinien wydać zgodnie z ustawą (łącznie ustawa zawiera 21 delegacji do wydania aktów wykonawczych, część skierowana jest też do szefa MSW i premiera).

Poinformował też, że w piątek rano (30 marca) razem z premierem Donaldem Tuskiem odwiedził żołnierzy leczonych w klinice psychiatrii i stresu bojowego szpitala wojskowego przy ul. Szaserów w Warszawie.

Z kolei wiceminister obrony Czesław Mroczek, odpowiedzialny w MON za sprawy społeczne, przypomniał, że ustawa wprowadza dwa rodzaje świadczeń: honorowe i - zdaniem Mroczka ważniejsze - przewidziane dla tych weteranów, którzy zostali poszkodowani za granicą. Podkreślił, że rannym ustawa daje dostęp do świadczeń medycznych i psychologicznych oraz dodatek do rent i emerytur. 

Wiceszef MON mówił też o obowiązującej od 2003 roku ustawie o świadczeniach odszkodowawczych przysługujących w razie wypadków i chorób pozostających w związku ze służbą wojskową.

Ustawa o weteranach działań poza granicami państwa wskazuje dwie grupy - weteranów i weteranów poszkodowanych. Status weterana będzie mógł uzyskać każdy, kto nieprzerwanie, przez co najmniej 60 dni brał udział w misji pokojowej lub stabilizacyjnej, był członkiem kontyngentu policyjnego, wykonywał zadania ochronne BOR albo służył w ramach "zapewniania bezpieczeństwa państwa".

Zawodowym strażakom status weterana przysługuje natomiast za co najmniej 60 dni łącznej służby w grupach ratowniczych. Z kolei status weterana poszkodowanego może zostać nadany temu weteranowi, który doznał uszczerbku na zdrowiu w czasie misji. Ustawa za rany odniesione w wypadku uznaje też te powstałe wskutek zamachu lub walki z przeciwnikiem. Oba statusy będzie można uzyskać na własny wniosek.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH