Szczecin: zarzut wyłudzenia od NFZ 98 tys. zł za fikcyjne zabiegi

Dwie kobiety i mężczyzna usłyszeli zarzuty wyłudzenia z NFZ ponad 98 tys. zł za fikcyjne zabiegi rehabilitacyjne. Zarzuty usłyszało również sześciu lekarzy.

Jak podaje Komenda Wojewódzka Policji w Szczecinie, w trakcie prowadzonego postępowania zarzuty usłyszało również sześciu lekarzy w związku z poświadczeniem nieprawdziwych okoliczności mających znaczenie prawne w dokumentacji medycznej. W sumie śledczy przedstawili 176 zarzutów a akt oskarżenia w tej sprawie trafił do sądu. Większości oskarżonym grozi do 8 lat pozbawienia wolności.

Wszczęcie śledztwa w lipcu 2009 r. przez Prokuraturę Okręgową w Szczecinie było następstwem pracy operacyjnej policjantów. Wynikało z niej, że na terenie jednego z powiatów osoby prowadzące działalność gospodarczą, zajmującą się m.in zabiegami rehabilitacyjnymi, fałszowały sprawozdania w zakresie ilości przeprowadzanych zabiegów i na tej podstawie wyłudzały publiczne pieniądze z NFZ.

Wykorzystywane były do tego dane pacjentów nie tylko z terenu województwa zachodniopomorskiego, ale i z innych części kraju, w tym dane osób już nieżyjących, które miały przeprowadzane fikcyjne zabiegi rehabilitacyjn-fizjoterapeutyczne. Od tego czasu śledczy analizowali dokumenty i ustalali rozległość przestępczej działalności.

Kilka tygodni po wszczęciu śledztwa zatrzymane zostały trzy osoby: 37-latka prowadząca działalność gospodarczą, jej 63-letnia wspólniczka oraz mężczyzna, który pomagał kobietom w tym przestępczym procederze. Zatrzymani usłyszeli zarzuty wyłudzenia ponad 98 tys. zł w okresie czterech lat.

Po zatrzymaniach policjanci przeprowadzili przeszukania, w trakcie których zabezpieczyli dokumentację, z której wynikało, że część osób faktycznie miała przeprowadzone zabiegi, część korzystała z usług ośrodka, ale część nigdy nie korzystała z zabiegów wykonywanych w zakładzie.

Okazało się również, że ośrodek posiadał dokumentację na wykonywanie zabiegów u kilku osób które już nie żyły, np. oszuści pobrali pieniądze za przeprowadzone zabiegi u mężczyzny, który w chwili ich wykonywania nie żył już od 12 lat. Policjanci w tej sprawie przesłuchali około 1600 osób. Są to przede wszystkim mieszkańcy województwa zachodniopomorskiego, ale przesłuchania prowadzone też były w całym kraju.

W przestępczy proceder oprócz zatrzymanych zaangażowani byli również lekarze, który sporządzali dokumentację  na podstawie, której prowadzący usługi medyczne wyłudzali pieniądze. W toku prowadzonego postępowania sześciu lekarzy usłyszało zarzuty za poświadczenie nieprawdy, w tym część zarzutów dotyczy poświadczenia nieprawdy w celu osiągnięcia korzyści majątkowej. Jeden z nich usłyszał blisko 60 takich zarzutów. Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH