Szczecin: później przekażą szpital zakonnicom

Odroczono termin sesji, podczas której radni zajmą się sprawą przekazania szpitala miejskiego boromeuszkom.

Szczecińscy radni zajmą się uchwałą o przekazaniu placówki zakonowi najwcześniej 1 marca. Projekt uchwały Rady Miasta Szczecin, która ma określić zasady ewentualnego przekazania nieruchomości po szpitalu miejskim na centrum opiekuńczo-lecznicze Kongregacja Sióstr Miłosierdzia św. Karola Boromeusza, nie jest jeszcze gotowa. Projekt ma być gotowy tydzień przed sesją.

Niewiadomo ciągle, w jakiej formie miałoby nastąpić przekazanie. Część radnych postulowała, by prezydent zawarł umowę dzierżawy, nie sprzedaży, by miasto miało możliwość odzyskania nieruchomości, jeżeli zakon nie wywiąże się w terminie ze zobowiązań.

Warto tu przypomnieć, że rozmowy Boromeuszek z władzami miasta w sprawie przejęcia budynku dawnego szpitala miejskiego przez zakon toczą się od dawna .

Komisja majątkowa w 1994 roku (przy MSWiA, złożona z przedstawicieli rządu i episkopatu, rozstrzygająca w sprawach majątku odebranego Kościołowi w czasach PRL) uznała, że budynek szpitala, który powstał w 1913 roku i do 1945 należał do boromeuszek, a następnie został przejęty przez kolej i w 1999 roku przez miasto, zakonowi się nie należy. W sierpniu 2009 roku pełnomocnik zakonu ponownie wystąpił o rozpatrzenie sprawy. Komisja stwierdziła ponownie stwierdziła, że zakon nie ma możliwości odwołania się od tej decyzji. Może jedynie wystąpić z pozwem do sądu powszechnego.

W rozmowy o przyszłości dawnego szpitala miejskiego zaangażował się zespół ekspercki składający się z konsultantów wojewódzkich w zakresie ortopedii, neurologii, neurochirurgii, kardiologii i kardiochirurgii. Lekarze popierają pomysł Boromeuszek. W szpitalach w całym województwie brakuje bowiem miejsc dla osób, które wymagają opieki długoterminowej. Braki te szacuje się na około 200 łóżek. Nowy zakład mógłby te problemy rozwiązać.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH