Penitencjarię archidiecezjalną, czyli autonomiczny urząd, który ma m.in. analizować zagadnienia teologii i etyki, także związane z bioetyką, w tym z procedurą zapłodnienia in vitro, powołał metropolita szczecińsko-kamieński abp Andrzej Dzięga. W poniedziałek (25 lutego) szczecińscy radni uchwalili projekt gminnego programu leczenia niepłodności metodą in vitro.

W dekrecie powołującym do istnienia tzw. penitencjarię archidiecezjalną arcybiskup napisał, że powołał ją biorąc pod uwagę m.in. trwającą aktualnie dyskusję na tematy bioetyczne, w tym nt. procedury zapłodnienia in vitro.

Penitencjarię archidiecezjalną tworzyć będzie zespół księży - ekspertów z zakresu teologii pastoralnej, teologii moralnej, teologii duchowości, bioetyki i prawa kanonicznego. W skład zespołu wchodzą też konsultorzy, czyli doradcy, różnych specjalności akademickich, w liczbie od 3 do 7. 

Jak tłumaczy w rozmowie z PAP rzecznik kurii ks. Sławomir Zyga do zadań penitencjarii należeć będzie przede wszystkim analiza teologiczno-etyczna nowych zagadnień z zakresu spowiednictwa, teologii moralnej i kwestii bioetycznych, włącznie z udzielaniem odpowiedzi o charakterze konsultacyjnym. Nowy urząd w archidiecezji ma też pomoc spowiednikom w rozstrzyganiu trudnych kazusów, z zachowaniem odpowiedniej tajności poszczególnych sytuacji m.in. dotyczących tzw. tematów trudnych, nowych, bioetycznych - podkreślił. 

Funkcje w penitencjarii będą kadencyjne w cyklach 3-letnich. Pierwszym penitencjarzem archidiecezjalnym został ksiądz infułat prof. dr hab. Andrzej Offmański. 

W Stolicy Apostolskiej funkcjonuje Penitencjaria Apostolska, zwana również Trybunałem Pokuty, która jest najwyższym sądem kościelnym w sprawach sumienia. Do jej kompetencji należą wszystkie kwestie dotyczące życia wewnętrznego oraz związane z odpustami. Udziela rozgrzeszeń, dyspens i innych łask zastrzeżonych Stolicy Apostolskiej, rozstrzyga też sprawy związane ze sprawowaniem sakramentu pokuty. 

Prawo kanoniczne zezwala na tworzenie jej odpowiedników w archidiecezjach. 

W poniedziałek szczecińscy radni uchwalili projekt gminnego programu leczenia niepłodności metodą in vitro. By stał się obowiązujący, projekt musi uzyskać opinię Agencji Oceny Technologii Medycznych. Według założeń dokumentu miasto miałoby dofinansowywać leczenie niepłodności metodą in vitro. Jeśli projekt zacznie obowiązywać, Szczecin byłby drugim, po Częstochowie, miastem w Polsce, które współfinansowałoby procedury in vitro.

Wcześniej przeciwko projektowi odbywały się protesty, a ok. 13 tys. podpisów złożyli w sekretariacie szczecińskiej rady miasta przeciwnicy dofinansowania in vitro z miejskiego budżetu. O sprawie wypowiedział się także w liście pasterskim metropolita szczecińsko-kamieński abp Andrzej Dzięga. Jak napisał do wiernych, "katolik nie może popierać procedur in vitro".

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH