Szczecin: NFZ szuka sprawiedliwości w Niemczech

Kobiety z Zachodniopomorskiego rodziły w Schwed. NFZ złożył doniesienie do prokuratury o narażenie na straty, ta umorzyła śledztwo więc...

NFZ odwołał się od decyzji prokuratury i czeka na wyniki postępowania prokuratury niemieckiej.

Większość z 375 kobiet, które zdecydowały się na poród w Schwed utrzymuje, że nagły poród złapał je podczas zakupów za zachodnią granicą. Wiadomo bowiem, że w takich przypadkach NFZ refunduje koszty. Kiedy jednak łączne koszty zbliżały się do kwoty prawie 400 tys. euro, Zachodniopomorski Oddział NFZ zgłosił w kwietniu 2008 roku do Prokuratury Okręgowej w Szczecinie, że w latach 2004–07 mógł być narażony na stratę ponad 2 mln zł. Według NFZ bowiem masowe porody Polek w przygranicznym Schwedt to nie nagłe przypadki, a celowe wyjazdy do porodówki.

Prokuratura Okręgowa w Szczecinie umorzyła śledztwo w sprawie niekorzystnego rozporządzenia mieniem Zachodniopomorskiego Oddziału NFZ (ZO NFZ) 27 listopada tego roku.

Jak poinformowało portal rynek zdrowia.pl biuro prasowe Zachodniopomorskiego Oddziału NFZ, Prokuratura Okręgowa w postanowieniu o umorzeniu sprawy, powołała się m.in. na fakt, że strona polska  nie pokryła jeszcze kosztów porodów. ZO NFZ zakwestionował bowiem noty obciążeniowe i domaga się od strony niemieckiej dokumentacji, uzasadniającej tryb udzielenia świadczeń.

„Umorzenie śledztwa przez prokuraturę nie zamyka jednak postępowania w tej sprawie i nie przesądza o jej skutkach finansowych dla polskiego systemu powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego” – podaje w wyjaśnieniu ZO NFZ.

Jak informuje bowiem Prokuratura Okręgowa w Szczecinie, umorzenie postępowania nie znosi przestępczego charakteru działań zrealizowanych na terenie Niemiec przez działające tam osoby, czyli lekarzy, na szkodę tamtejszych podmiotów. Koszty związane z porodami poniosły bowiem niemieckie kasy chorych, które przez szpital w Schwedt  zostały obciążone  rachunkami.

Stroną pokrzywdzoną więc jest – według prokuratury polskiej – strona niemiecka, tj. wszystkie funkcjonujące na terenie Niemiec lokalne kasy chorych, które w oparciu o przedstawione im przez Klinikę Asklepios w Schwed rachunki i dokumentację, wskazującą na nieprawdziwe okoliczności porodów (nagłe przypadki), pokryły koszty porodów.

Teraz wszystko jest w rękach niemieckiej prokuratury we Frankfurcie nad Odrą, która prowadzi postępowanie karne w oparciu o zawiadomienie o dokonaniu przestepstwa oszustwa i fałszerstwa dokumentów, zgłoszonych przez niemeickie kasy chorych.

Zachodniopomorski Oddział NFZ czuwa nad sprawą. 8 grudnia NFZ wniósł zażalenie na decyzję prokuratury wskazując, iż prokuratura nie zbadała wszystkich aspektów tej sprawy. Jeśli prokuratura podtrzyma swoją decyzję, Fundusz będzie mógł wnieść skargę do sądu. Czeka też na zakończenie postępowania niemieckiej prokuratury.

Od wyników postępowania prowadzonego przez Niemców będzie zależało, czy i przeciwko komu wystąpi NFZ na drodze cywilno-prawnej z roszczeniem o zwrot kosztów porodów.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH