Świętokrzyskie: zarzuty  w sprawie nieprawidłowości przy remoncie szpitala w Opatowie Świętokrzyskie: zarzuty w sprawie nieprawidłowości przy remoncie szpitala w Opatowie. Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Zarzuty dotyczące m.in. oszustw na ok. 14 mln zł na szkodę firm, które w latach 2013-2014 remontowały szpital w Opatowie (Świętokrzyskie), postawiła w poniedziałek (16 kwietnia) prokuratura mężczyźnie, który był prezesem firmy, dzierżawiącej wówczas lecznicę od powiatu.

Wcześniej zarzuty w tej sprawie usłyszał starosta opatowski. Śledztwo w sprawie nieprawidłowości w związku z remontem i pracami wykończeniowymi nowego gmachu szpitala w Opatowie, Prokuratura Okręgowa w Kielcach prowadzi od 2015 r.

Jak poinformował w komunikacie rzecznik tej prokuratury, Daniel Prokopowicz, postępowanie dotyczy głównie inwestycji prowadzonej w latach 2013-2014 oraz działań podejmowanych przez m.in. funkcjonariuszy publicznych ze Starostwa Powiatowego w Opatowie czy przedstawicieli spółek "Twoje Zdrowie - Lekarze Specjaliści" w Katowicach (spółka, która dzierżawił szpital od powiatu - PAP), "Medical Stocks - Składy Medyczne" w Katowicach oraz "Top Medicus" w Opatowie (spółka powiatowa, która przejęła później prowadzenie szpitala od prywatnego dzierżawcy - PAP).

Firmy, które prowadziły prace wykończeniowe w szpitalu, po zakończeniu robót nie otrzymały należności od prywatnej spółki dzierżawiącej lecznicę od powiatu. Domagały się potem, by wypłaciły je władze powiatu, bowiem prowadzona przez samorząd spółka "Top Mediucus", przejęła szpital.

W poniedziałek prokuratura przedstawiła zarzuty Janowi G. który był prezesem spółki "Twoje Zdrowie - Lekarze Specjaliści" i członkiem zarządu "Medical Stocks - Składy Medyczne" - w ich imieniu zawierał umowy z oszukanymi podmiotami.

"To 18 zarzutów oszustw i usiłowań oszustw, w tym co do mienia znacznej wartości, na szkodę 4 podmiotów gospodarczych w łącznej kwocie blisko 14 mln zł i dodatkowo w kwocie ponad 1,5 mln zł co do oszustw, których usiłował dokonać. Wszystkie te zarzuty są związane z pracami remontowo-budowlanymi prowadzonymi w opatowskim szpitalu" - wynika z komunikatu.

Mężczyzna nie przyznał się do zarzucanych mu czynów i odmówił składania wyjaśnień. Prokurator zastosował wobec niego 50 tys. zł. poręczenia majątkowego, dozór policji i zakaz opuszczania kraju, połączony z zatrzymaniem paszportu.

W środę (11 kwietnia) siedem zarzutów w tej samej sprawie, w związku pełnioną funkcją, usłyszał w prokuraturze starosta opatowski Bogusław W. Śledczy zawiesili samorządowca w czynnościach służbowych. 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH