Świętokrzyskie: czy w Zochcinku oszukiwano niepełnosprawnych?

Prokuratura Rejonowa w Opatowie sprawdza, czy na warsztatach terapii zajęciowej (WTZ) w Zochcinku, znęcano się nad niepełnosprawnymi i oszukiwano ich.

Jak poinformowała w poniedziałek (31 sierpnia) szefowa opatowskiej prokuratury Renata Orłowska, śledczy sprawdzają, czy w placówce dochodziło do psychicznego znęcania się nad niepełnosprawnymi pensjonariuszami. Badają także, czy nie zabierano bezprawnie uczestnikom zajęć części należnego im kieszonkowego.

Na zakończenie postępowania sprawdzającego prokuratura ma 30 dni. Postępowanie zostało wszczęte po doniesieniach kieleckiej Gazety Wyborczej. Gazeta napisała, że kierownik WTZ zabierał uczestnikom większą część z ok. 60 zł kieszonkowego. Twierdził, że pieniądze były potrzebne na ich dowożenie na zajęcia. W praktyce placówka dostawała na ten cel specjalną dotację z PFRON.

Kierownik miał też krzyczeć na uczestników na jednym z zebrań, po tym, gdy podpisali się pod skargą na jego rządy. Uczestnicy nagrali spotkanie.

Według informacji Gazety kierujący WTZ od 2007 r. Ryszard Ż. objął stanowisko bez konkursu. Miał wówczas średnie wykształcenie, potem zaczął zaocznie studiować politologię, na prywatnej uczelni w Ostrowcu Świętokrzyskim. Wcześniej kierował m.in. sklepem "Biedronka". W ubiegłym roku został skazany przez kielecki sąd za wymuszenia pracownicze, którym miał dopuścić się podczas tej pracy.

Po kilku publikacjach na ten temat starosta opatowski, któremu podlega WTZ, zadecydował o oddelegowaniu do kierowania placówką pracownika  z Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie. Ż. przebywa na urlopie, ma też przedstawić starostwu dokumenty z Krajowego Rejestru Sądowego.

Warsztat działa przy Domu Pomocy Społecznej. Na zajęcia, m.in. muzyczne, gospodarstwa domowego i rehabilitacji uczęszcza ok. 40 osób. Większość z nich to osoby z niepełnoprawnością umysłową, kilkoro osób jest niepełnosprawnych ruchowo.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH