Do niedawna świadczenie pielęgnacyjne można było otrzymać tylko na niepełnosprawne dziecko. Ubiegłoroczne wyroki Trybunału Konstytucyjnego sprawiły, że w nowelizowanej ustawie o świadczeniach rodzinnych pojawił się zapis, że świadczenie przysługuje wówczas, jeżeli zachodzi obowiązek alimentacji. Dla gmin nie jest to takie oczywiste.

Trybunał zakwestionował przepisy odmawiające wsparcia osobom, które mają współmałżonka, uznając, że osoba, na której ciąży obowiązek alimentacyjny, a rezygnuje z zatrudnienia, aby opiekować się innym niż dziecko niepełnosprawnym członkiem rodziny, ma prawo do świadczenia pielęgnacyjnego.

TK wydał wyroki w oparciu o przypadki dwóch kobiet.

Jednej z nich odmówiono wsparcia na sprawowanie opieki nad pełnoletnią niepełnosprawną siostrą, a druga nie otrzymała świadczenia na niepełnosprawnego męża. TK zajmował się też sprawą dziadków pełniących funkcję rodziny zastępczej dla trojga wnucząt, z których jedno jest niepełnosprawne. Trybunał uznał,  że osoba, na której ciąży obowiązek alimentacyjny, a rezygnuje z zatrudnienia, aby opiekować się innym niż dziecko niepełnosprawnym członkiem rodziny, ma prawo do świadczenia pielęgnacyjnego.

Zapis o prawie do świadczenia pielęgnacyjnego dla osoby, na której ciąży obowiązek alimentacyjny pojawił się co prawda w znowelizowanej ustawie, ale nie zniknął z niej przepis, który mówi, że nie przysługuje wsparcie osobie, pozostającej w związku małżeńskim. W praktyce oznacza to, że prawa do zasiłku nie ma współmałżonek czy córka, która opiekuje się dwojgiem niepełnosprawnych rodziców.

Gminy wobec sprzeczności zapisów, nie wiedzą jak i komu przyznawać świadczenie. W efekcie część z nich wypłaca je np. małżonkom, którzy chcą się zająć chorym współmałżonkiem, ale nie wszystkie.

Natalia Siekierka z Działu Świadczeń Rodzinnych Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej (MOPS) we Wrocławiu twierdzi, że pozostawienie przepisów w tej postaci jest krzywdzące i niesprawiedliwe dla tych osób, bo małżonkowie, z których jedno chce nad drugim sprawować opiekę, powinni otrzymywać wsparcie. 

Większość gmin, kierując się ustawą, odmawia w takich sytuacjach świadczenia. Jednak w części z nich, osoby uprawnione - w myśl wyroków Trybunału Konstytucyjnego do świadczeń - odwoływały się od negatywnej decyzji do Samorządowego Kolegium Odwoławczego (SKO). I wsparcie im przyznawało. Elżbieta Skaskiewicz - dyrektor działu świadczeń rodzinnych MOPS w Olsztynie przyznaje, że zdarzyły się cztery przypadki uchylenia przez SKO negatywnych decyzji MOPS. Uchyleniu towarzyszył nakaz przyznania świadczenia na współmałżonka.

Podobnie było w Poznaniu. Damian Napierała z Poznańskiego Centrum Świadczeń wyjaśnia, że w uzasadnieniu uchylenia negatywnej decyzji o przyznaniu świadczenia, organ odwoławczy wskazał, że pierwszeństwo ma wyrok TK.

Zdaniem resortu pracy jednak, zasiłek pielęgnacyjny nadal nie przysługuje współmałżonkowi osoby wymagającej opieki.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH