Świadczenia pielęgnacyjne - tu potrzebne są wywiady środowiskowe

Często zdarza się, że osoby starające się o wsparcie nie sprawują opieki nad niepełnosprawnym członkiem rodziny.

Do 84 tys. osób po I kwartale tego roku wzrosła liczba osób otrzymujących świadczenie pielęgnacyjne (520 zł miesięcznie). W ubiegłym roku było ich 67 tys.

Na przykład w Krakowie pod koniec 2009 roku pomoc otrzymywało 576 osób, a obecnie jest ich 816. W Opolu liczba osób uprawnionych zwiększyła się z 81 do 120, a w Koninie z 131 do 209 osób. Ten wzrost wynika ze zniesienia od stycznia kryterium dochodowego uprawniającego do tej formy pomocy.

 – Większość nowych osób ubiega się pomoc, aby opiekować się innym niż dziecko niepełnosprawnym członkiem rodziny, np. dziecko rodzicem lub wnuczek babcią – mówi Dziennikowi Gazecie Prawnej Beata Bonk z Ośrodka Pomocy Społecznej w Gliwicach.

Dariusz Nowicki, kierownik działu świadczeń rodzinnych MOPR w Grudziądzu, dodaje, że po zmianie przepisów część osób zaczęła wręcz poszukiwać członka rodziny, który wymaga opieki, aby otrzymywać to świadczenie, od którego jest też odprowadzana składka na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne.

Gminy, aby zapobiegać ewentualnym nadużyciom i sprawdzać, czy osoby ubiegające się o wsparcie spełniają warunki, m.in. faktyczne sprawowanie opieki, mogą przeprowadzać wywiady środowiskowe.

 

Więcej: www.gazetaprawna.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH