Dyrektorzy ośrodków pomocy społecznej jednym głosem przyznają, że poszerzenie liczby uprawnionych osób do korzystania z zasiłków może prowadzić do nadużyć. Dlatego kontrole mają być częstsze.

Sprawdzane będzie głównie to, czy osoba ubiegająca się o pomoc na pewno spełnia wymagane warunki. Jeżeli powstaną jakiekolwiek wątpliwości, pracownik socjalny skontroluje, czy osoba sprawuje faktyczną opiekę nad niepełnosprawnym członkiem rodziny i czy nie wykonuje żadnej dodatkowej pracy.

Od 2010 roku zmienią się zasady dotyczące przyznawania świadczenia pielęgnacyjnego, które od 1 listopada wyniesie 520 zł - przypomina Dziennik Gazeta Prawna. W związku ze zniesieniem kryterium dochodowego, od którego obecnie zależy jego przyznanie, resort pracy porządkuje katalog osób, które będą mogły się o nie ubiegać. Po pierwsze, prawo do tego świadczenia będą mieli matka, ojciec lub inna osoba, na której ciąży obowiązek alimentacyjny.

Ewa Waszkiewicz, prezes Stowarzyszenia Sędziów Sądów Rodzinnych wyjaśnia na łamach Dziennika Gazety Prawnej, że zgodnie z kodeksem rodzinnym i opiekuńczym oznacza to następujących krewnych w linii prostej: dziadków, rodziców i wnuków oraz rodzeństwo.

Jednocześnie nowelizacja ustawy z 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz.U. nr 139, poz. 992 z późn. zm.) precyzuje, że osobie innej, niż spokrewnionej w pierwszym stopniu, a na której ciąży obowiązek alimentacyjny, świadczenie pielęgnacyjne będzie przysługiwać tylko wtedy, gdy takiego krewnego nie ma lub nie może on sam sprawować osobistej opieki nad niepełnosprawnym członkiem rodziny.

– Oznacza to, że o to świadczenie będzie mogło się starać rodzeństwo, ale dalsi krewni, np. kuzyni, stryjowie nie będą mogli go otrzymać – mówi sędzia Ewa Waszkiewicz.

Znajdująca się już po pierwszym czytaniu w Sejmie zmiana ustawy nie przewiduje w dalszym ciągu przyznania świadczenia pielęgnacyjnego osobie wymagającej stałej opieki, jeżeli pozostaje w związku małżeńskim. Mimo korzystnego wyroku Trybunału Konstytucyjnego współmałżonkowie nadal nie będą mieli do niego prawa.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH