Rzeczpospolita informuje, że Ministerstwo Zdrowia przygotowało nowe przepisy dotyczące znajomości języka polskiego niezbędnej do wykonywania zawodu lekarza oraz zasad przeprowadzania egzaminu z tej znajomości.

Obcokrajowiec, który będąc lekarzem, chciałby wykonywać zawód w Polsce, musi znać język polski. Znajomość ta zostałaby zweryfikowana egzaminem. Cudzoziemiec musiałby nie tylko umieć porozumieć się z pacjentami, czy personelem medycznym, ale także posługiwać się w mowie i piśmie terminologią medyczną.

Lekarz będzie musiał przejść cztery sprawdziany. Egzaminatorzy przeprowadzą dyktando, rozumienie tekstu mówionego, umiejętność czytania ze zrozumieniem oraz praktyczną umiejętność zbierania wywiadów oraz udzielania porad pacjentom.

Do zaliczenia egzaminu w każdej jego części trzeba będzie zdobyć 55 proc. możliwych do uzyskana punktów. Koszt egzaminu to 400 zł. W szczególnych okolicznościach może być on zmniejszany o połowę. Niezdany egzamin będzie można powtórzyć po upływie co najmniej sześciu miesięcy. Opłata za egzamin z polskiego ma wynosić 400 zł.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH