Strefy korupcji: polityka i ochrona zdrowia postrzegane najgorzej

Dziedziny życia społecznego, w których - zdaniem Polaków - korupcja występuje obecnie najczęściej, to przede wszystkim polityka i służba zdrowia. Przekonanie takie wyraża ponad połowa badanych (odpowiednio: 55 proc. i 54 proc.).

Nieco ponad jedna czwarta za najbardziej skorumpowane instytucje uznaje sądy i prokuraturę (29 proc.), a także urzędy administracji samorządowej (28 proc.) i centralnej (27 proc.). Rzadziej - zdaniem badanych - problem korupcji dotyczy policji (16 proc.), firm państwowych (14 proc.) oraz przedsiębiorstw prywatnych (10 proc.).

Tylko nieliczni twierdzą, że do dziedzin, w których korupcja występuje najczęściej, należą banki (4 proc.) oraz szkolnictwo i nauka (3 proc.). Co dwunasty ankietowany (8 proc.) nie potrafi wskazać żadnej konkretnej sfery życia społecznego, która w większym stopniu niż inne borykałaby się z problemem korupcji.

89 proc. respondentów CBOS uznaje, że korupcja stanowi w Polsce duży problem; 40 proc. twierdzi nawet, że bardzo duży. Dla 6 proc. badanych zasięg korupcji jest u nas nieznaczny, a dla 1 proc. bardzo mały. Odnotowano nieznaczny spadek twierdzących, że korupcja to problem.

O stosunek do korupcji CBOS pytał w ramach ogólnego, comiesięcznego sondażu "Aktualne problemy i wydarzenia" w dniach 2-8 kwietnia, liczącą 1094 osoby reprezentatywną próbę losową dorosłych Polaków. Korzystano też z wcześniejszych badań dla Fundacji Batorego i badania "Barometr korupcji" z 2006 r.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH